KOLDSKÅL MED JORDBÆR OG BRÆNDTE MANDLER

Da vi lige var flyttet til Aarhus, mens vi stadig boede i sommerhus, var jeg ude at spise på den lækre tapasbar CANblau sammen med Sara.

Sara havde den skønneste gave med til mig, Gudernes Føde fra Summerbird. Luksuriøst, smukt og en bog med smukke billeder og lækre opskrifter. Det er uden tvivl både den smukkeste og største bog (den er seriøst kæmpe stor; 41×31 cm!) jeg har.

Bogen gav mig inspiration til fyldet i den koldskål, som jeg serverede for mine børn og min svigermor forleden dag. Koldskål med hakkede brændte mandler og friske jordbær.

Jeg har lavet koldskålen lidt anderledes end jeg plejer. Kan ikke bestemme mig for hvilken kombination der er min favorit, elsker dem begge :) Her er min anden opskrift på koldskål.

Jeg har brugt mere ymer og mindre citron i denne. De brændte mandler giver en knasende sprødhed som kammerjunker giver i en traditionel koldskål. Et skønt alternativ.

Koldskål med brændte mandler og jordbær – fire personer

  • 7 dl kærnemælk
  • 7 dl ymer
  • 2 æggeblommer
  • 2 spsk sukker
  • 1 stang vanille
  • 2 spsk friskpresset citron
  • Brændte mandler: en håndfuld mandler, 2 spsk sukker, 1 spsk sirup
  • Jordbær

En pande varmes op med sukker og sirup, når det er varmt og smeltet tilsættes mandlerne. Rør konstant til sukkeret er karamelbrunt og flydende. Mandlerne hældes ud på bagepapir, skilles straks af og står til afkøling.

Vaniljekornene skrabes ud og skilles af i sukkeret. Æg, vanilje og sukker piskes til æggesnaps. Pisk derefter ymer, kærnemælk og citron i.

Hak de brændte mandler, skær jordbærrene i skiver. Hæld koldskålen i skåle og server med jordbær og de brændte mandler.

Nu holder Johan, Julie og jeg weekend. Vi startede dagen med både pandekager og vafler til morgenmad. Min søster blev også lige inviteret med til morgenmadsspisning, jeg nyder virkelig, at vi lige kan ses impulsivt på den måde.

Senere på dagen får vi besøg af to små lodne størrelser, kaninerne Midnat og Mulle. De skal på sommerferie her hos os i 14 dage. Uh, hvor Johan og Julie glæder sig til at være kaninpassere.

P.S Tak for alle de søde hilsner, skønhedstips og spørgsmål jeg har fået i sidste indlæg. Jeg samler lige spørgsmålene sammen og svare på dem i et samlet indlæg i næste uge :) 

Print Friendly
 Følg Valdemarsro på facebook eller på bloglovin - så er du altid opdateret med nye opskrifter 
RELATEREDE INDLÆG
Dette indlæg blev udgivet i I køkkenet og tagget , , , . Bogmærk permalinket.

8 Kommentarer til KOLDSKÅL MED JORDBÆR OG BRÆNDTE MANDLER

  1. Helle skriver:

    Mmm, det er vel nok en lækker koldskål! Meget fristende når man rent faktisk har alle ingredienserne. :) Og Can Blau er et super sted! Da jeg boede i byen plejede jeg faktisk at købe min olivenolie hos dem, for det er den bedste jeg har smagt til dato.
    Og god fornøjelse med kaninpasningen. :)

    • Ann-Christine skriver:

      Den olie må jeg prøve, Helle. Tak for tippet.
      Og tak, kaninerne er taget godt imod herhjemme :)

  2. Monsterscircus skriver:

    Åh hvilken opskrift, med må vi prøve i ferien!!! Dén bog har jeg kigget i mange mange gange, den er så smuk, ja også og det er nok også størrelsen som har afholdt mig fra at købe den, for ved ikke lige hvilken reol den skulle stå i. Men smuk den er den og maven slårjo flik flak :-) ha en skøn dag og weekend

    • Ann-Christine skriver:

      Jeg har den til at ligge på et bord, den pynter så nemlig fint :)
      God weekend til dig

  3. linda skriver:

    mmh! hjemmelavet koldskål kommer altså på sommerferie-listen:) det lyder himmelsk. god fornøjelse med kaninpasningen – bliver sikkert et hit!

    • Ann-Christine skriver:

      Ja, det bliver det. Her er plukket masser mælkebøtteblade og de er fodret med gulerødder og kælet for. De får det godt her i 2 uger :)

  4. Vibeke Lentz skriver:

    Uhm, hvor lyder det lækkert-den opskrift tager jeg med til Fejø:)

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>