Overskud

Det går godt, gør det! Med at løbe, mener jeg. Jeg er lige kommet hjem efter 20 minutters løb, skønt!

Jeg har været afsted hver dag siden sidste søndag. De fleste dage har jeg løbet en tur, og ellers har vi gået en lang tur. Selv når jeg gider allermindst, som i dag, -så på med løbeskoene og afsted med mig. (så har man også retten til at virke kvalmende overskudsagtig ;o) )

Det er nok gammelkendt, at man ikke må starte med at løbe hver dag. Jeg ved, at skal jeg løbe 3 gange om ugen, så glemmer jeg det, udskyder det til dagen efter og får det ikke gjort.

Skal jeg afsted hver dag, så bliver det til noget og kan ikke udskydes. Jeg kan mærke det er sundt og godt for mig. -og det er rart at mærke efter… så kan det ikke gå helt galt.

Dette indlæg blev udgivet i Valdemarsro. Bogmærk permalinket.

7 Kommentarer til Overskud

  1. Catarina skriver:

    Det er nemlig det – det er sundt og rart og man kan mærke at kroppen virkelig trives med at blive brugt optimalt.

    Du må have en god dag ;-)

  2. Madame skriver:

    Jeg er helt enig med dig, man får det meget bedre, lidt overskudsagtigt. Men en rask gåtur er også fin.

  3. Annette skriver:

    Hatten af – det er da godt gået!
    Jeg har også løbet i perioder, lige nu synes jeg ikke, jeg har overskud til det, så jeg har aftalt med mig selv, at det er i orden at lade være.
    Men det er rigtigt, man får det godt – og når man er inde i en rutine, behøver man ikke diskutere det med sig selv hver gang – man gør det bare (i hvert fald for det meste…)

  4. Vivi skriver:

    Jeg synes det er ret sejt du har været ude at løbe idag. Jeg var ude igår, men idag er der ihvertfald her et værre regn- og blæsevejr.

    Måske er det bare en dårlig undskyldning. Det kan jo være at det bliver tørvejr!!!

  5. Olines skriver:

    Og det er vel det det hele handler om, at finde ud af hvad der fungerer for en selv. Flot, at du har fundet din måde, at løbe på – og sejt du kom afsted i det vejr der er idag.

  6. Frøken Solhat skriver:

    Godt gået … hvis det var mig ville mine arme stadig være hævet over hovedet. Forsøgte at komme igang med at løbe i efteråret, men det gik lidt i stå igen. Måske det, at det lysner både morgen og aften kunne sætte lidt gang i det igen… det at se dine løbesko satte i hvertfald nogle tanker igang igen. Har kigget lidt på din flotte blok og det er ikke sidste gang jeg kigger forbi.

  7. Valdemarsro.dk skriver:

    Catarina,
    -og det er så dejligt at opdage glæden ved motionen :-)

    Madame,
    ja bare man kommer afsted. Den friske luft er bare god for os!

    Annette,
    Mange tak! Det er nemlig rutinen ved motionen der er skøn, forstået på den måde at det er fedt når man bare ikke kan undvære det i hverdagen ;-)

    Vivi,
    -der regnede igår og blæste i dag, men løbeskoene er blevet rørt. Det varme bad gør godt hjemme bagefter ;-)

    Olines,
    Godt sagt, det er nemlig lige dét, det handler om! Vi er jo ikke ens. -og tak :-) Jeg er også lidt stolt over at jeg har været så standhaftig

    Frøken Solhat,
    Velkommen her, du er hjertelig velkommen :-)
    -jeg kan heller ikke få armene ned :-D
    og jeg er helt enig, at det bliver godt når der bliver mere lyst. Det motiverer til motion og udendørsliv.

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>