Pastasalat med chorizo bacon og broccoli

Pastasalat smager godt både når den er frisklavet og varm eller kold og med som madpakke eller til en picnictur.

Opskrift på pastasalat med chorizo, bacon og broccoli

  • Pastapenne, grovpasta
  • En lille frisk broccoli
  • Friske Gourmetbønner
  • forårsløg
  • et lille rødløg
  • Chorizopølse, den gode økologiske fra Aalbæk pølser, den er med chili og er stærk og god
  • Agurk i firkanter

Pastaen koges med lidt salt og olie til den er perfekt og har bid.

Broccolien skæres i små buketter, stilken rives på den grove side af rivejernet. Bønnerne skæres i passende stykker. Broccoli og bønner dampes sammen i en gryde med låg i 1 1/2 dl kogende vand i præcis 2 1/2 minut. Lad dryppe af i et dørslag.

Chorizo skæres i passende stykker og steges på en pande i eget fedt i et par minutter. Pølserne og pølsefedtet (som smager dejlig og krydret) vendes sammen med pastaen, tilsæt broccoli, bønner, agurk og forårsløg.

Drys med friskrevet pecorino eller parmasan ost…

Jeg har også skrevet:

Dette indlæg blev udgivet i I køkkenet, Opskrifter Aftensmad, Opskrifter Frokost og tagget , , . Bogmærk permalinket.

10 Kommentarer til Pastasalat med chorizo bacon og broccoli

  1. All Things Blue skriver:

    Mmmmm – har godt nok ædt som om det var sidste chance i dag og kan ikke klemme en bid ned, men denne opskrift skal prøves en af dagene. I morgen måske?
    Hav en god søndag aften!

  2. pedrsn skriver:

    uhh – lækkert! og ja! Aalbæk Chorizo’en . . der ER bare rigtig god :0)

  3. Valdemarsro skriver:

    All Things Blue,
    jeg håber du får en chance igen i morgen :lol:
    Ha´ en dejlig søndag aften, -forhåbentlig uden mavepine ;-)

    Pedrsn,
    Det er den bedste! :-)

  4. phenixmum skriver:

    Den ser herlig ut, kjære – den skal jeg prøve kommende uke.

    Rett nok uten din spesielle chorizo – men har en annen type fra en lokal småskalaprodusent som heter Tind i kikkerten..

    Ønsker deg en fin mandag og legger igjen en god klem og sier tusen takk for den lekre oppskriften..

  5. Madame skriver:

    Det lyder skønt! Den napper vi også, som mange af dine fine opskrifter. Tak for dejlig inspiration, Valdemarsro :-)

  6. Valdemarsro skriver:

    Madame,
    -og tak for de søde ord :-) Jeg er glad for at I kan bruge opskrifterne

  7. Anette B skriver:

    Jeg tror også jeg er med på den her opskrift. Hvor er det skønt jeg fandt din blog med alle de lækre opskrifter og tips du leverer :P

  8. Valdemarsro skriver:

    Anette B,
    Jeg er igså glad for at du fandt min blog, det er så hyggeligt med dine kommentarer :-) -og også glad for at jeg fandt din blog :-)

  9. rina mai mikkelsen skriver:

    Hejsa,
    det lyder lækkert! Jeg Ælsker gourmetbønner – men hvor køber du dine? Jeg har kun fundet dem på Årstiderne… Vil nu hænge på din blog også… ;o)

  10. Valdemarsro skriver:

    Rina,
    Hej og velkommen her :-) Jeg er også vild med gourmetbønnerne og får dem hos Årstiderne, jeg har desværre ikke set dem andre steder…

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>