Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/?opskrift=saltkaramel-is

Saltkaramel is

Saltkaramel
Kom sukker og piskefløde i en stor gryde og kog det op. Lad det koge under jævnlig omrøring, til karamellen er 110 grader. Lad det køle af i gryden og rør et nip salt i.

Saltkaramel is
Flæk vaniljestangen på langs og skrab kornene ud. Fordel vaniljekornene i sukkeret og kom vanilje, sukker og æggeblommer i en skål. Pisk en luftigt og hvid æggesnaps med en håndmikser på højeste hastighed. Kom den tomme vaniljestang i en gryde sammen med mælk og piskefløde og kog op til 90 grader. Fjern vaniljestangen fra mælken og fløden og hæld langsomt vaniljefløden i æggesnapsen i en tynd stråle, mens der konstant piskes.

Kom blandingen tilbage i gryden sammen med 2 spsk. saltkaramel og varm langsomt op under omrøring til temperaturen er præcis 80 grader – mål med et sukkertermometer. Kom iscremen i en beholder med låg og stil i køleskabet i minimum 1 time eller til næste dag.

Hæld cremen på ismaskine og lad den køre til isen har konsistens som en fast softice. Kom i en isbeholder og fordel striber af saltkaramel og vend karamellen i isen. Der må gerne være hel stykker af karamel, så det skal ikke røres ud.

Sæt isen i fryseren i minimum 2 timer, inden servering.

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort.