Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/smaa-glimt-og-lidt-om-frugternes-konge/

Små glimt fra Singapore – og lidt om frugternes konge

frugt_asien
Her i Asien har vi spist mange – for os – nye frugter. Vi nyder de friske eksotiske varianter, som bare smager så meget bedre, når de er friskplukkede og også alle de nye varianter som slet ikke fåes hjemme i Danmark. Blandt de nye favoritter er dragefrugt, litchi og mangostan og papaya, som vi ellers ikke har spist særlig ofte hjemme i Danmark.
Og så er der durian … Den har jeg glædet mig til at smage. Og frygtet lidt at smage, må jeg indrømme. Jeg kan ellers kan lide stort set alle gode råvarer, men denne frugt har lidt et rygte og deler folk i to lejre. De der er vilde med den og de der ikke kan udstå den.

Durian kaldes frugternes konge og er en yderst populær frugt, samt en ret vigtig spise på disse kanter, da frugten har en meget høj ernæringsværdi. Ulemperne er specielt lugten, som mildt sagt er temmelig markant og for en del er også smagen ret uovervindelig. Faktisk så er durian pga lugten forbudt på mange hoteller, for den er nærmest umulig at fjerne igen.

Vi har trukket den lidt med at smage durian, men i sidste uge skulle det være. Hvis vi blev vilde med durian, ville vi nemlig så have et par uger mere til at nyde den inden vi rejser hjem til Danmark igen.

Vi må desværre melde os i lejren, for de der ikke er durian-fans. Vi har indtil videre smagt den rene frugt og prøvet en chokolade med durian. Jeg kan stadig med lethed genkalde både lugt og smag ;) Men vi giver ikke så let op og vil lige give den én chance mere, så forude venter en smagning mere af den rene frugt og derudover en durian is – som også er pænt populær her i varmen. Er spændt på om vi bliver overbevist.

Har I mon smagt durian?

Nu til et par andre små glimt fra den sidste uges tid. En uge som blandt andet har budt på fødslesdagsfejring (af mig) i Singapore, af et par skønne dage i Melaka og altsammen fortæller jeg også mere om i løbet af den kommende uge.

Rigtig god mandag til jer, jeg håber I får en god en af slagsen ♥

blaaogpudder

– Smuk lyserød og blå i samspil – jeg er fristet til at få flere farver i vores indretning –

iskaffe

– God frokost og kaffe den sidste dag på Bali –

botanisk-have– Julie er mindst lige så glad for at fotografere som jeg er,  her på sommerfuglejagt i botanisk have –

issandwich

– Is sandwich i Haji Lane, Singapore ♥ Lignende iskage opskrift her

 

Spørgsmål til opskriften?

Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.

Kommentarer
  • Tom Chresten Bregnhøj:
    9. november 2023 kl. 13:17

    Hej,
    Jeg har smagt Durian med bind for øjnene (På en tur fra Singapore til Indonesien). Det var en konkurrence om at spise et stykke af noget ukendt og med bind for øjnene. Virkelig dårlig garagehumor!!! Jeg havde nær kastet op.
    Mine kolleger fra Malaysia elsker Durian og jeg blev lidt flow over min reaktion.
    I Singapore er der et bestemt sted i Chinatown, hvor de har lov til at sælge Durian. Vi gik forbi og man kan lugte Durian over 20 meter væk i alle retninger.
    Jeg har lovet mig selv og kollegerne, at jeg vil spise en Durian isdessert næste gang vi kommer til Singapore.
    Kan være jeg skal igennem en renselsesproces inden hotellet lukker mig ind igen

    • Ann-Christine:
      9. november 2023 kl. 20:06

      Skøn historie :)
      Tak for at dele
      Kh Ann-Christine

  • Henning:
    14. december 2022 kl. 09:38

    jeg har smagt durian og det er det rene bræk – den smager afskygeligt – har prøvet både rent og som is

  • Michael W Hansen:
    9. december 2016 kl. 16:45

    Hejsa,
    Har smagt Durian og er ikke den store fan. Har dog en anden lille oplevelse omkring frugten der går tilbage til 1995, hvor jeg læste på en videregående uddannelse og skrev en af mine opgaver i Bangkok. Her fik jeg en hel del praktisk hjem fra en dansk forretningsmand, som min far kendte. Som tak tog jeg en gave med hjem til ham og hans firma (samt en Durian) fra Bangkok. Det sidste skulle jeg nok ikke have gjort. Alt tøj, der lå i samme kuffert skulle vaskes et par gange før det var godt igen. Da jeg kom på besøg i den pågældende virksomhed med min gave, gemte jeg Durianen bag et skrivebord. Der gik kun få minutter før folk på kontoret begyndte at spørge til lugten. Da frugten blev fundet vakte det stor juble hos “forretningsmanden”. I Bangkok havde vi nemlig diskuteret at tage en Durian med til Danmark, men var ikke sikker på at det gik. Det gjorde det! Jeg har efterfølgende set forbud mod at tage dem med i fly.
    Tak for gode opskrifter på din blog.

    • Ann-Christine:
      11. december 2016 kl. 21:49

      Sikke en skøn fortælling om den karakteristiske frugt.
      Jeg har også set forbud mod at have dem med på hoteller osv – for lugten er vist næsten ikke til at slippe af med, hvis den først har sat sig fast ;)
      Tak for at dele din gode historie
      Kh AC

  • Vis alle 23 kommentarer

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort.