Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/i-vores-have/

I vores have

Se lige hvor vores have bugner af bær! Stikkelsbær, solbær og ribs i massevis. Her er desuden to æbletræer, hvoraf det ene eftersigende skulle give utrolig godt. Og så dansede jeg næsten en lille jubeldans, da jeg mellem bærbuskene opdagede den fineste lille rabarberplante. Jeg spotter den til at være vinrabarber, men er ikke 100% sikker. Nøj, hvor jeg glæder mig til at lave lækre ting og nye opskrifter med bær, rabarber og egne æbler.

Selv om haven er ret lille, så er der stadig god plads til et væld af krydderurter, lidt grøntsager, pæne blomster, samt et nyt vægdrivhus til tomater og den slags. Med det nuværende danske sommervejr, er det dog ikke meget vi har været i vores lille have. Siden i fredags hvor vi fik nøglerne har vi mest været indendørs eller på vores nye nærmeste legeplads.

Nu er den sidste flyttekasse pakket ud og selv om her roder lidt og vi mangler at få malet over det hele og der er små projekter hist og pist, så føler vi os efterhånden helt hjemme. Køkkenet er på plads og vi er begyndt at lave rigtig mad igen og jeg vil i gang med at nyde min blog her igen. Nu skal jeg bare lige have støvet spejlreflekskameraet af, det har næsten holdt pause i en måned hvor jeg på sommerhusdoven-maner har nøjes med iPhone kameraet det meste af tiden.

Spørgsmål til opskriften?

Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.

Kommentarer
  • Anette Andersen:
    10. juni 2012 kl. 22:41

    Du bliver sikkert jubel lykkelig for din have, når du i forvejen laver så lækre ting i køkkenet. Jeg synes det er dejligt, at der er kommet fokus på selvforsyning som aldrig før. Ønsker dig en dejlig sommer i din nye have :-)

    • Ann-Christine:
      11. juni 2012 kl. 17:10

      Tusind tak, Anette. Det er rent guld at kunne gå ud i haven og hente mad :) Jeg er allerede vildt glad for den
      Kh Ann-Christine

  • Vibeke Lentz:
    6. juni 2012 kl. 10:22

    Stort tillyke, både med at være rykket ind, men bestemt også med dit ‘guld’ i haven. Det er simpelthen for fedt, med alle de ‘selvpasser’ planter og buske. Hvor er I heldige:)

    • Ann-Christine:
      6. juni 2012 kl. 10:41

      Ja, det er jo ret nemt at have både bær og træer. Det vil jeg nyde og så tænker jeg at jeg planter timian og andre krydderurter som bunddække. Jorden er bar nu og jeg vil gerne dels udnytte de kvm der er og dels gøre haven så nem, pæn, sjov, hyggelig og spiselig som muligt :) Og jeg orker ikke at bruge for lang tid på ukrudt …

  • Sebrina:
    6. juni 2012 kl. 09:42

    Hvor dejligt med sådan en frugt- og grønt have! Er dybt misundelig, og glæder mig til at se/læse hvad du gør med alle de lækkerier :)

    • Ann-Christine:
      6. juni 2012 kl. 10:39

      Jeg glæder mig også meget. Jeg har aldrig haft en bærhave før, så det bliver en ny verden der åbner sig. Glæder mig meget til at dele det med jer her på bloggen :)

  • Vis alle 18 kommentarer

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort.