For første gang i over tre år har vi sovet længe. De seneste tre år har ‘at sove længe’ enten været på skift i weekenden, eller en sjælden gang hvor vi alle fire har sovet til klokken lidt i syv. I går vågnede vi først lidt over halv ni! Jeg vågnede ved, at Johan trykkede sin lille næse mod min næse, gav mig et fnuglet kys og et stort smil, da jeg slog øjnede op. Den sødeste måde at vågne på :)
Vi hentede aviser og satte en klokkeblomst-film på dvd´en. Mens huset bliver istandsat og malet sover vi alle fire i stuen, så der er tv i ‘soveværelset’. Og så lå vi ellers og hyggede under dynerne i en times tid. Luksus!
Morgenmaden blev ret sen, nærmest frokost. Julie ønskede sig morgenmadsvafler og Johan ønskede sig smilende æg, så det fik vi. Med masser af frugt, skyr og toppings til vaflerne, god kaffe og æg som smiler både udenpå og inden i.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Jeg vil så gerne lave sunde morgenmadsvafler til min familie, men de er alle fuldstændig banansky.
Kan du hjælpe mig med et god alternativ til de 3 bananer i din opskrift?
Mvh. Louise
Tror du at de vil kunne smage at der er banan i? Jeg kan ikke rigtig komme på noget som giver helt den samme sødme og fungere som bindingsmiddel. Sig endelig til hvis du finder en god løsning
Kh Ann-Christine
Hej Ann-Christine..
Super lækker blog du har dig!
Jeg er vild med at læse om alle dine lækre opskrifter og gode råd, er meget imponeret og inspireret af dine fine indlæg.. Du har en lækker smag for indretning, kigger bloggen så tit jeg kan, så skøn!
Hvor er du sød, Ditte! Tusind tak og jeg er super glad for at dine ord! :)
Kh Ann-Christine
Hvor ser det da bare fint ud. Kan godt forstå, det var en skøn morgen!
En af de dejligste, Linn :)