Det var virkelig en dejlig, dejlig fødselsdag Johan og Julie havde i går. Det var en sand fornøjelse at se hvordan de bare sugede dagen og oplevelserne til sig.
Vi startede dagen med picnicmorgenmad på et tæppe på køkkengulvet. Spisebordet var dækket op til fødselsdagsfest senere, så vi dækkede op til en indendørs picnic med nybagte croissanter (Julie og Johan ELSKER croissanter, så hurra for dem fra Løgismose, man kan købe ubagte på frost i magasin!), kaffe, yoghurt og gaver og hygge.
Klokken lidt over 9, kom hele deres børnegruppe fra børnehaven. 11 børn i alt + to pædagoger. Martin og jeg var sikre på, at det ville blive sjovt, larmende, kaotisk og fuldstændig fantastisk. Vi tog fejl! -på nogle områder ihvertfald. Det var hverken larmende eller kaotisk. Men bare super, super hyggeligt. Huset fyldt med søde og rolige børn, som bare legede så godt sammen og bare hyggede sig enormt meget. Det var sjovt og fuldstændig fantastisk! – og Johan og Julie elskede at vise deres hjem frem og at deres venner skulle lege med deres legetøj. Det var SÅ godt. Til børnefødselsdagen havde vi dækket det fineste fødselsdagsbord med service og pynt – og vi serverede:
- Pølsehorn
- nuggets
- grønt: gulerodsstænger, cherrytomater, agurkestænger og snackpeber
- Fødselsdagsboller med kardemomme og chokoladeknapper (opskrift kommer senere)
- minicupcakes (opskrifter kommer senere)
- Frugtspyd
I fødselsdagsgave fra Martin og jeg fik Johan og Julie nye cykler. Sidste år fik de løbecykler og nu var det tid til dem med pedaler på. Cykler til store børn, uden støttehjul eller noget. Om eftermiddagen efter at børnehaven var taget afsted igen, var vi ude i det gode vejr og øve. De var SÅ seje begge to! Det tog Johan ca 5 minutter med at øve og så cyklede han ellers afsted derudaf alene. Bremsede, drejede og satte i gang helt uden hjælp. Ej, hvor var han stolt! Ja, det var vi faktisk alle fire, især Julie roste ham til skyerne – og så blev jeg endnu mere stolt! For jo, nogle gange konkurrere de selvfølgelig, men de er også meget bevidste om, at det er okay at være gode til forskellige ting.
Om eftermiddagen havde vi stor dejlig familiefødselsdag. Johan og Julie, blev noget så forkælet med gaver og de havde det skønt! Vi spiste kager, frugt og grillede hotdogs til aften. Til familiefødselsdagsfesten serverede vi:
- Jordbærlagkage (opskrift kommer senere)
- Cupcakes (opskrifter kommer senere)
- Hjemmelavede hotdogs (Opskrift kommer senere)
- Speltsalat
- rødbederåkostsalat (Opskrift kommer senere)
- grønt: gulerodsstænger, cherrytomater, agurkestænger og snackpeber
Det var to meget, meget trætte børn, der blev puttet i seng i går aftes. Og da vi om ved sengetid spurgte hvad det allerbedste havde været – så var det at have så mange gæster.
Jeg når ikke at få skrevet alle opskrifter på bloggen i denne omgang, da der er kufferter der skal pakkes nu og cykler der skal prøves igen, inden vi flyver til Kreta i eftermiddag – men opskrifterne fra fødselsdagen kommer på i løbet af juni og juli.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Hvor er det bare nogle fine billeder. Man kan rigtig se, at du har hygget dig med at gå og gøre det hyggeligt. Jeg glæder mig til at se opskriften på dine hjemmelavet hotdogs. Jeg lavede hotdogs og tilbehør til min søn og børnehaven, da vi havde besøg. Jeg havde lavet dem i børnestørrelse, så de passede bedre til små børnehænder. Det var et kæmpe hit, og næsten alle skålene blev tømt.
Et stort forsinket tillykke med dine to små :-)
Mange tak! Jeg elsker den slags fester og traditioner – og det var bare så hyggeligt en dag :)
Det lyder og ser ud til at have været en magisk dag. Dejligt!
Nu bliver jeg simpelthen nødt til at købe fødselsdagsrekvisitter til snarlig børnefødselsdag her i huset:-)
Det var virkelig også bare helt fantastisk fint! :)
Stort tillykke med dine to små :-) Jeg er selv i gang med at planlægge Valdemars første fødselsdag, så jeg glæder mig meget til opskrifterne kommer op efter jeres velfortjente ferie :-)
Hvor hyggeligt med den første fødselsdag – jeg elsker virkelig bare fødselsdage :)