Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/morgenvandring-i-k%c3%b8benhavns-gader/

Morgenvandring i Københavns gader

morgenmad februar

Vi vågnede usædvanligt tidligt i morges. Klokken var 5.30 og ingen af os kunne sove længere. Hvad laver man sådan en tidlig lørdag morgen, hvor byen ikke er vågnet endnu? Vi blev enige om at gå ud, kigge på byen, mens den sover og er ved at vågnet stille op til en ny og dejlig dag.

Vi gik fra Østerbro ned ad Strandboulevarden hen mod Langelinie og Den Lille Havfrue.

Der sad hun helt alene, på en sten i vandet. Et sjældent syn, at der ikke var en masse turister der skiftes til at springe ud på stenene og blive fotograferet ved siden af hende.

Vi nyder stilheden, fuglenes morgensang og lydene fra enkelte små skibe. Stemningen blandt morgenfolket er dejlig. Her hilses pænt på de få andre, der som os har begivet sig afsted på en stille morgentur. Vi havde kastellet næsten for os selv. Ænderne sov stadig da vi gik forbi. En enkelt rejste sig, strakte sig, pudsede fjerene og puttede sig igen. Det var for tidligt for dem.

På Amalienborg var et par garder på vagt, ellers var der stille. Vi gik videre forbi Marmorkirken og ned til Nyhavn.

Der var stadig gang i nattelivet i den tidlige morgenstund. En fuldebøtte fik en meningsfuld snak med et par politifolk. Udsmiderne stod ved “Hong Kong” hvor der lød som om der stadig var gang i festen. 4 unge fyre havde smidt deres tøj i en bunke og stod kun i deres tights. De så ud til at have været en tur i vandet, for de var vældig friske og gode til at synge en kanon. De trak vist på det sidste af energien fra natten.

Lidt længere nede af Nyhavn var der stille. Nu begyndte der at komme lidt morgenliv i gaderne, et par cykelister og flere morgenfriske spadserende på tur.

Ved Kgs. Nytorv begyndte maverne at tænke på kaffe og morgenmad. Intet var dog endnu åbnet. Vi gik ned gennem strøget.

Duften af friskbagt brød ledte os forbi Illums bageri, hvor vi købte dampende varm kaffe og lækre sandwich. Vi sad på en bænk i morgensolen og nød livet.

Videre forbi Nørreport station ned mod søerne. Forbi de blomsterhandlende, snusede vi duftende krydderurter og franske duftende roser.

Ved søerne var der travlt hos det løbende folk. Motionen skulle på plads inden solens stråler gør det for varmt at løbe. Det er dejligt at starte dagen med en frisk tur. Det var også dejligt at gå i blandt dem.

Det var en fantastisk dejlig tur. En dejlig oplevelse at gå i de stille gader og grønne områder, mens byen stille vågner.

Spørgsmål til opskriften?

Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.

Kommentarer
  • Heidi:
    8. juni 2008 kl. 08:43

    Hvor er det skønne billeder og en dejlig tekst om din morgenvandring i Kbh. Lige nu savner jeg Kbh helt vild. Bor selv i Vestjylland, men har været i Kbh hver sommer siden jeg var helt lille. Jeg elsker det, og hver sommer kommer savnet. Jeg savner livet i storbyen, lydene, duftene og alle de seværdigheder der er. Tak for turen. :o)

  • Perle:
    1. juni 2008 kl. 21:46

    Det ser dejlgit ud :-)

  • 1. juni 2008 kl. 21:10

    Lene,
    Det må jeg også under normale omstændigheder, men vi fik det bedste ud af at vågne alt for tidligt…

  • Vis alle 18 kommentarer

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort.