Så er jeg på bloggen igen, efter et par skønne dage i København. Primært arbejde, men også luksustid helt for mig selv; med frokost på Meyers Deli, shopping, Torvehallerne, dejligt hotelværelse med badekar, Barbettes Gæstebud på Netflix, lækkerier og dejlig kaffeaftale. Jeg er helt ladet op med energi og selv om det er skønt at komme lidt afsted på egen hånd – så er det altså også enormt dejligt at være hjemme hos familien igen.
Jeg skrev for længe siden om, at jeg var på udkig efter en skøn espressomaskine. I mellemtiden er den drøm dog udsat lidt … – de sidste par måneder, er vi blevet overrasket af irriterende omkostninger til bl.a ny vaskemaskine, ny opvaskemaskine og så skulle stort set alt el i huset udskiftes, da det var ulovligt lavet og lidt VVS osv.
Vi er jo egentlig rigtig glade for at lave vores kaffe i stempelkande og har nu i stedet investeret i en helt fantastisk mælkeskummer, som laver luksus microskum af lun mælk. Perfekt mælkeskum uden en espressomaskine. Tidligere har jeg brugt min Bamix til at skumme mælk, men den kan kun skumme kold mælk og selv om jeg godt kan lidt en lunken latte, så er varmet mælk altså at foretrække ;) Hvis man ikke er til at investere i hverken det ene eller andet, så kan en gryde og et piskeris godt præstere en smule luftig mælkeskum, men den metode kan ikke lave den cremede microskum, som både bamix og tutto crema kan lave.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Har lige købt mælkeskummeren. Synes ikke den er vildsomt god. Hvor meget mælk kommer du i og hvor lang tid skummer du? Havde kun 1 dl i. Er det for lidt?
Den kræver lige lidt teknik, før man kan få den til at virke ordenligt.
Mælken må ikke være for varm, omkring 60 grader
Pump 10 langsomme pump og derefter 10 meget hurtige – hvorefter mælkeskummeren bankes let ned i bordpladen (evt på en bordskåner) et par gange, så skummet lægger sig – på den måde får jeg lavet noget toplækkert microskum.
Mængden omkring 1-2 dl det er alt efter hvad jeg skal bruge. Den plejer godt at kunne med 1 dl. Sødmælk er bedst, men minimælk fungere også fint.
Sig endelig til, hvis du har spørgsmål :)
Kh AC
Super. Tak ;) det blev bedre i andet huk.
Det lyder godt – jeg skulle også lige prøve mig frem og er super glad for den efter at have ‘knækket koden’ ;)
Dine kopper ser skønne ud – hvor er de fra?
Ja, ik´ :) jeg er også rigtig glad for dem. De er fra Helle Gram, Unika K
Hvis du en dag alligevel springer ud i espressomaskinernes verden, kan jeg anbefale en Nuova Simonelli Oscar – den har jeg selv, og jeg er SÅ glad for den. Det er en super maskine til en nogenlunde pris (omkring 5000). Køn er den ikke, men det er en af de bedste på markedet i det prisleje.
Jeg er også lidt lun på den. Den eller Rancilio Silvia.