Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/sma-glimt-15/

Små glimt

herta-j-enevoldsen-boger

Hyggelig læsestabel fundet i bibliotekets børneafdeling. Jeg genlæser i øjeblikket mine yndlingsbøger fra barndommen, en håndfuld af de historiske romaner skrevet af Herta J. Enevoldsen.

Simpelthen så hyggeligt at genopdage de bøger, som selvfølgelig er skrevet til børn – men jeg synes også det er dejlig og letlæselig hyggelæsning for voksne. Jeg har netop opdaget, at fire af Herta J. Enevoldsen bøgerne er blevet genoptrykt. De har ellers været umulige at få fat i de seneste par år – jeg har ledt efter dem tidligere ;)
dadelkugler

Chokoladekugler bliver de kaldt herhjemme – de er propfyldt med lækre og sunde sager – og der jubles, når der kommer et par stykker med i madpakken. julepynt

Hov, på magisk vis er der allerede begyndt at dukke lidt julepynt op her og der. i-skoven

Elsker denne tid, hvor vejret på et splitsekund kan skifte fra blå himmel, solskin og en skov fyld med gyldne nuancer til at alle farver nærmest forsvinder og bliver erstattet med mørkeblå og grå nuancer, når uvejret trækker op og nærmest kalder på varm chokolade, uldne strømper og indendørs hygge. minimaxx

MiniMaxx i fredag formiddag og se Otto er et næsehorn. Vi elsker at se en god film i biografen, men det er svimlende dyrt, når vi alle fire skal have billetter – MiniMaxx er til at betale, udvalget af film er dog ikke så stort.

grissini-kringleGrissini formet som kringler, hjerter og stjerner – dejligt at snacke af, mens der laves perleplader og eftermiddaghygges.

bibliotek

Hyggetur på biblioteket.

Spørgsmål til opskriften?

Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.

Kommentarer
  • Bodil:
    25. november 2013 kl. 12:10

    De bøger læste jeg også – slugte dem faktisk. Men dengang var der også meget færre børne- og ungdomsbøger end der er nu.
    Jeg holder meget af årstiden lige nu, indelivet, de mørke aftener, at se naturen gå i dvale – kunne bestemt ikke undvære efterår og vinter..

    • Ann-Christine:
      26. november 2013 kl. 10:06

      Kan varmt anbefale en genlæsning. Det er så hyggeligt!

  • Jane:
    21. november 2013 kl. 18:42

    Det er en virkelig god ide at læse Herta J. Enevoldsen igen. Jeg elskede også hendes historiske romaner som barn.
    Tænk, at du holder af denne årstid. Det troede jeg ikke, at nogen gjorde;-) Jeg er i hvert ikke vild med kulden, det svage lys og regnen. Jeg bliver vist lidt smådeprimeret.
    Tak for en super blog. Jeg læser med flere gange om ugen.

    • Ann-Christine:
      21. november 2013 kl. 19:50

      Tak! Det er jeg glad for at høre.
      Og ja … skulle jeg vælge, så foretrak jeg da også forår og sommer ;) Men synes nu alligevel der er så meget super hyggeligt i disse måneder også. Fx at sidde en aften under tæppe, med te og en bog af Herta J. Enevoldsen ;)

  • Nana:
    21. november 2013 kl. 11:44

    Åh Herta J. Enevoldsen og hendes fantastiske bøger om Dyveke, Anna Sofie og Leonora Christine..

    Synes det er helt magisk at læse dem igen, fantastisk til en grå dag, hvor man kan sidde og drømme sig til svundne tider :)

    • Ann-Christine:
      21. november 2013 kl. 19:30

      Jeg er helt enig, det er bare super hyggelig efterårs/vinter læsning – og faktisk lige præcis hvad jeg vil gøre om lidt. Sætte mig med tæpper, en kop varm te og en bog :)

  • Vis alle 24 kommentarer

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort.