Berthillion, skulle være være kendt for at have de bedste is i Paris. Vi købte vanilje, rabarber og jordbær – og vaniljeisen var en af de lækreste af den, jeg nogensiden har smagt! Stedet ligger på den lille ø, lige bag Notre Dame og kan varmt anbefales.
Paris var fantastisk dejlig og fyldt med rare oplevelser! Det er en virkelig smuk by at besøge her i forsommeren – Og jeg er ualmindelig glad for, at vi gav os godt tid til research for at finde de allerbedste spisesteder. Jeg har fået så super mange godt tips her på bloggen, på facebook, instagram – det har virkelig været fantastisk!
♥
————-
L´as du fallafel er et kendt og meget hypet falafelsted i det hyggelige Marais kvarter – kendt for at have de bedste falafler i Paris, for den lange kø, som dog bliver ekspederet ret hurtigt. De var lækre og jeg snupper gerne en mere, næste gang jeg er i det område.
♥
————–
Rose Bakery er en lille perle ved Montmartre. Jeg googlede lidt på stedet og det lille økologiske bageri har fået så overvældende meget omtale – så forventningen til et lækkert morgenmåltid var stor, og levede helt op til forventningerne. Lokalerne er rå, rustikke og er slet ikke gjort det mindste ud af, på en helt charmerende måde. Det lille bageri gør ikke visuelt meget væsen af sig, men de kan lave god mad lige efter mit hjerte. Enkelt, smagfyldt og veltilberedt.
Adresse: 46, rue des Martyrs.
♥
—————-
Le Pain Quotidien er en belgisk bageri kæde, som har tre skønne steder i Paris. Delvist tilfældigt kom vi faktisk forbi dem alle tre på vores tur rundt i byen. Vi spiste morgenmad der den ene dag, tog lidt brød med til at spise i Tuileries parken en anden dag, og en tredje dag, kom vi forbi et sted mere på vej tilbage til hotellet. Johan og Julie var trætte og vi havde bare lyst til at snuppe en hurtig omelet og salat til aftensmad – så det blev også hos Le Pain Quotidien. Kvaliteten var i top, alle stederne er hyggelige og charmerende og det kan varmt anbefales.
♥
——
Frenchie er mit absolut yndlingsspisested i Paris! Vi kom primært på Frenchie To Go, hvor vi spiste morgenmad en dag og tidlig aftensmad den dag vi rejste hjem igen. Der er også en vinbar og restaurant, og med kvaliteten og charmen hos Frenchie To Go, så er jeg ikke i tvivl om, at jeg varmt vil anbefale også at tjekke vinbar og restaurant ud, hvis man er afsted uden børn. -Vi kunne selvfølgelig sagtens have haft Johan og Julie med på restauranten, men lækre restaurantsoplevelser er for os, ikke lige forenelig med en dag med 15-16 km vandretur gennem Paris, det skulle i så fald være en dag med mere ro på.
Vi købte næsten en af hver fra morgenmadskortet og delte hele molevitten – det kan anbefales. Og den anden gang vi var der, prøvede vi pulled pork sandwich, pastrami sandwich og fish & chips – altsammen tilberedt perfekt.
Frenchie ville være mit stamsted, hvis det lå i Aarhus!
Macarons og Kager: Ladurée og Pierre Hermé er lig med Paris´ lækreste macarons og kager. Vi kom forbi begge steder og alene det pastelfarvede univers og de smukke æsker er et besøg værd.
♥
———-
På Cafe Constant, som ligger tæt ved Eiffeltårnet spiste vi en super lækker frokost! Et tip til en skøn fransk middag, som jeg fik her på bloggen og som levede fuldt op til forventningerne. SÅ lækkert! Vi bestilte tre retter og bad om en ekstra tallerken. Det fungere så fint på den måde – dels er jeg sjældent begejstret for børnemenuer på restauranter og dels så havde slet de ikke nogen børnemenu på constant – på denne måde, får vi alle et virkelig lækkert måltid og så deler vi maden, så alle kan smage, det er simpelthen sådan en hyggelig måde at spise på.
♥
——-
For vores vedkommende er måltiderne på storbyferier med Johan og Julie, fordelt så det primære måltid ligger om morgenen, derefter frokost, snacks i løbet af dagen og tilsidst aftensmad, som sagtens kan være meget enkel; et lille stykke brød, lidt frugt eller grønt, en yoghurt eller andet let. Det fungere super godt på denne måde – og med sådanne lækre morgenmadssteder, så er det virkelig en sand fornøjelse at have morgenmad som dagens store festmåltid.
Når de bliver større, så kommer aftenrestauranterne med sikkerhed mere i fokus, og så må vi jo bare et smut til Paris igen ;)
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Jeg er så heldig, at jeg skal til Paris i næste uge sammen med min 14 årig :)
Jeg sidder nu og overvejer at afbestille morgenmad på hotellet, så vi i stedet kan besøge nogle af de steder, du anbefaler 😄
Kan du huske hvad er sådan ca pris for morgenmad de steder I var? På hotellet er det 12€ men så er det også det samme hver dag.
Hej Sasha
Det kan jeg desværre ikke huske, det er også ved at være + 5 år siden vi sidst var i Paris.
Jeg håber I får en fantastisk tur! Paris er en skøn by og jeg vil også gerne snart tilbage dertil med min familie.
Kh Ann-Christine
Dejlige billeder fra Paris – byernes by :-)
♡ Mange tak, det er sådan en smuk by!
… Ligger lige nu på sengen på hotel Mercure Montmartre og læser dit indlæg fra Paris. Dels fordi jeg tit besøger siden men også dels fordi jeg googlede caféer nær Eiffeltårnet. Jeg tror bestemt at vi kommer forbi et af stederne når vi i aften skal spise ved tårnet, når det er oplyst
God sommer fra Paris og p.s Paris er modbydelig dejlig om efteråret. Er her nu for 5. gang ?
Hvor lyder det bare fantastisk! Håber I fandt et rigtig dejligt sted at spise og havde en god aften :)