Sprøde grødchips med dilddip
Vi fejrer lige snart weekend og jeg har planer om at der skal disse sprøde grødchips på bordet i selskab med en lækkert hjemmelavet dild dip.
Vi har nemlig en del velsmagende dild i haven, som jeg kommer i dippen. Jeg har tidligere lavet disse ‘søde’ havregrødschips med kanel og kardemomme – de er topgode til den søde tand og til eftermiddagshygge.
Arbejdstid 5 min.
Antal 1 portion
Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Grødchips med dilddressing
- Til havregrød
- 60 g finvalset havregryn
- 2,50 dl vand
- 2,50 dl mælk
- 1 nip salt
- Krydrede og salte grødchips
- 2 dl havregrød tilberedt
- 1 tsk sød paprika
- 0,50 tsk røget paprika
- flagesalt, efter smag
- 1 spsk olivenolie
- Dilddressing
- 2 dl cremefraiche 18 %, eller 38% efter smag
- 1 håndfuld frisk dild, finthakket
- 1 tsk løgpulver, eller 1 tsk løg meget fintrevet
- 1 fed hvidløg, presset
- flagesalt
- sort peber, friskkværnet
- 1 citron, evt en smule citronsaft (kan undlades)
Føj til indkøbsseddel
Føj til favoritter
Hold min skærm tændt
Ingredienserne til havregrøden røres sammen i en gryde.
Juster med vand og mælk til den rette konsistens og lad køle af.
Rør havregrøden med olie, sød paprika og røget paprika samt lidt knust flagesalt.
Med en spartel smøres grøden ud på bagepapir i et tyndt lag.
Drys lidt flagesalt på og bag i ovnen ved 150 grader varmluft i 45 – 60 minutter.
Dilddip
Rør creme fraiche sammen med krydderurter og alt det andet gode. Smag til med salt og peber, samt lidt citronsaft.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Hvad skal de have og på hvor meget, hvis man ikke har varmluftovn?
En generel tommelfinderregel er + 15-20 mere på alm ovn end varmluft og samme tid – men kan variere lidt fra ovn til ovn
Kh AC
Hvis man vil lave dem før man skal bruge dem, kan man det? og hvis ja hvordan vil du opbevare dem…
Det kan du fint, de skal opbevares i lufttæt beholder – fx en småkagedåse eller lign.
Skal man bruge 5 dl væske i alt? Eller er det 2,5 dl som enten kan være vand eller mælk? Har prøvet begge dele, men kan ikke helt gennemskue det…. Tak ??
Ja, det er 5 dl i alt :)