Hjemmelavet müsli ristet i ovnen


Normalt plejer jeg at riste müsli på panden med honning ( eller granola, som honningristet müsli også kaldes), så er det helt frisk, lunt og lækkert knasende sprødt når det serveres med drænet yoghurt, skyr, A38, ymer, eller hvad der nu er i køleskabet den weekend. Min opskrift på den hjemmelavede müsli, ristet på panden finder du her. Denne weekend besluttede jeg mig for, at riste müslien i ovnen i stedet. Det er den metode jeg oftest ser i andre opskrifter – så det skulle prøves.
Jeg kan rigtig godt lide, at jeg ved hvad der er i min müsli, at jeg ved hvor meget sukker og sødt der er i. Jeg søder det ikke så meget, andre foretrækker det måske sødere. Men jeg kan godt lide, at jeg kan supplere med en sirup, søde frugter som fx. mango, pærer, æbler, ferskner eller blommer når det er sæson, eller lidt hakket chokolade.
Hjemmelavet Müsli ristet med honning i ovnen - granola
- 4 dl blandede gryn eller blot havregryn (jeg bruger gerne en blanding af spelt, havre, rug, hvede mv)
- 2 spsk hørfrø eller chiafrø
- 3 spsk sesamfrø
- 3 spsk solsikkekerner
- 1/2 dl hasselnøddekerner
- 1 dl mandler
- 3 spsk honning
- 1/2 tsk kanel
- 1/2 tsk kardemomme
- 1 stor knivspids vanilje
- 3 store dadler
Se video, hvor jeg laver opskriften her >>
Hasselnødder, dadler og mandler hakkes groft og det hele blandet sammen med krydderier, frø, kerner og flager på en bageplade med bagepapir.
Fordel dadelstykkerne godt i de tørre ingredienser og hæld honning over.
Bages i ovnen ved 150 grader varmluft og rører en gang eller to i løbet af de næste 15-20 minutter, til det er ristet og gyldent.
Lad køle af og hæld derefter på glas.
Kan holde sig 2-3 uger.
Den blev modtaget med begejstring, og det er lækkert, at der er færdig müsli til de lidt travlere hverdagsmorgener + det er en god eftermiddagssnack med lidt A38 til børnene. Hvis jeg skal lave en større brunch vil jeg foretrække denne metode fremover. Men jeg vil nok stadig lave min tidligere opskrift, hvor jeg rister det på panden de fleste weekender, hvor vi bare er os fire og skal have en lille portion müsli.
Med løs hånd og helt skødesløst har jeg blandet forskellige flager og gryn. Havre, hvede, spelt, rug er blandet sammen med frø og kerner. Jeg har brugt hørfrø, sesamfrø, solsikkekerner, hasselnøddekerner og mandler. Hasselnødderne og mandlerne blev groft hakket. Min opskrift på hjemmelavet müsli ristet i ovnen, eller granola om man vil, få du her …
Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *
- Louise skrev:5. marts 2012 kl. 10:42
Ej hvor ser det lækkert ud… Jeg elsker mandler og hasselnødder. Men er desværre gået hen og blevet det rene gift efter mit allergiudbrud for nogle år siden.
- Ann-Christine skrev:5. marts 2012 kl. 22:01
Det lyder ikke rart, men prøv evt at skifte ud nødderne med græskarkerner og flere solsikkekerner. Havregrynene giver herlig nøddeagtig smag, så jeg er sikker på at det også er dejligt uden nødderne
- Louise skrev:5. marts 2012 kl. 22:15
Sku nok ha skrevet at det hele er gift for mig. Inkluderer man chokolade, så er det noget af det mest nikkelholdige mad du kan lave. Og det er det jeg ikke kan tåle. Men man kan være stadig drømme om de dejlige sager :-) Billederne lokker i hvert fald :-)
- Ann-Christine skrev:6. marts 2012 kl. 21:42
Jeg må snart lave noget nikkelfri morgenmad. Der er også nikkel i en del frugt og grønt, ik?
Hvad spiser du egentlig til morgenmad, både til hverdag og hvis det skal være rigtig lækkert – hvis jeg må være så nysgerrig? :)
Det er altid spændende at få udvidet mine egne varianter også- Louise skrev:2. juni 2014 kl. 18:36
Uha! Havde slet ikke set at du havde stillet et spørgsmål :-(
Jeg sidder lige og googler rundt for at finde nikkelindholdet i speltmel da jeg ser din post, så kan jeg jo lige svare :-) Omend et par år efter… Jeg holder mig fra frisk ananas, ananas kirsebær og avokado. Andre frugter og grøntsager kan jeg sagtens spise :-)
Med hensyn til morgenmad så spiser r jeg ymer med ymerdrys og granatæble krymmel fra Urtekram. Det er svært at være kreativ med morgenmaden synes jeg. Der kunne jeg stadigvæk godt bruge et par nikkelfrie alternativer. Jeg er lige skiftet fra havregrød til ymer. Der er for meget nikkel i havregryn. Selv i kun 1 dl… :-(- Tanja skrev:9. oktober 2016 kl. 13:50
til Louise:
Jeg har også nikkelallergi og har også udfordringer.Kan ikke se at du har fået svar ;)
- Ann-Christine skrev:10. oktober 2016 kl. 14:03
Hej Tanja,
Hvad mangler du svar på?
Jeg har ingen erfaring med nikkeleksem … så det er begrænset hvad jeg kan hjælpe med i den sammenhæng :)
Kh AC
- Birgitte B skrev:6. marts 2012 kl. 13:21
Jeg kan heller ikke tåle alle de nødder. Men opskriften ligger jo op til, at man kan blande som man vil ;-)
Kan man efter ristning blande hakket chokolade i (til en lidt lækker variant)?- Ann-Christine skrev:6. marts 2012 kl. 21:43
Uh, ja … Chokolade – det vil bestemt være et fantastisk supplement til müslien – lige som friske bær (i kombination med chokolade, måske?)
Tror jeg skal prøve chokoladevarianten i morgen
- Conny skrev:19. maj 2012 kl. 21:13
NU skal jeg altså snart prøve at lave nogeet af dit lækre hjemmelavede müsli. Men kan jeg ikke lave en større portion og så putte det i en krukke eller lign. eller bliver det for “træls” i smagen i længden tror du ?
Jeg er ikke så god til at lave mad i små portioner :-) da jeg har en meget travl hverdag her i huset med butik og 4 drenge :-)- Sarah skrev:31. maj 2012 kl. 20:15
Hjemme ved os fryser vi det altid ned i lidt mindre portioner, så der er til en god uges tid i hver pose. Det fungerer rigtig godt og jeg synes personligt at det er meget lækrere, end “købe müsli” :D Og det er meget nemmere at lave en stor portion, nu hvor man er igang! :)
- Ann-Christine skrev:4. juni 2012 kl. 23:27
Tak for tippet med at fryde det ned, det skal da lige prøves. Ligesom med nødder – det har jeg altid i fryseren så de ikke bliver harske. Fungere perfekt
- Gitte Kjærulff skrev:11. marts 2017 kl. 23:26
Kan man ikke bare have det i en kagedåse ?
Nødder og mandler bliver altså ikke harske bare sådan. At fryse müesli er lige i overkanten. (Jeg er årgang 1957 og har overlevet opvarmet grønkålssuppe….)
- Sussie skrev:12. december 2012 kl. 21:29
Hvor længe kan det holde sig?
Jeg har tre små sultne munde at mætte om morgen, og tiden er ikke til at lave en ny portion hver dag.
Og så vil jeg lige sige, at det er mit første besøg på din blog, og den er fantastisk.
Det er opskrifter lige til min familie :)- Ann-Christine skrev:12. december 2012 kl. 21:53
Tak! Og dejligt at du har fundet vej her forbi, Sussie :) Jeg plejer godt at kunne lave til en 4-5 dage ad gangen.Så hvis jeg fx rister om søndagen, så plejer det at kunne holde sig til torsdag/fredag og stadig være godt.
- Nina Eriksen skrev:11. januar 2013 kl. 20:10
Kan man lave opskriften uden hvedegryn? Eller skifte det ud med noget
- Ann-Christine skrev:11. januar 2013 kl. 20:51
Sagtens, bare brug mere havregryn – eller hvad du lige har. Havregryn kan erstatte de andre flager og gryn – det smager også dejligt :)
- Nina Eriksen skrev:11. januar 2013 kl. 23:58
Tusind tak kan ikke vente til at lave det i morgen tidelig:-)
- Thea skrev:12. januar 2013 kl. 10:11
Mmm lækker musli!! Faldt over din blog da jeg søgte efter musli opskrifter – og sikke mange dejlige ekstra opskrifter jeg fik ud af dette;) Har nydt både musli og banan – havregryns pandekager her til morgen. Tak for det!
- Ann-Christine skrev:12. januar 2013 kl. 10:34
Dejligt, jeg er glad for at du kan bruge opskrifterne :)
- karin jensen skrev:9. april 2013 kl. 11:19
Hej det ser ud ti lat være en rigtig lækker müsli som er nem at lave. vi spiser yoghurt med müsli hver morgen. Müslien har jeg altid købt – til gengæld laver vi vores yoghurt selv :-) Vi har fundet et yoghurt koncept som hedder NUtriflora hvor man laver yoghurt af aktive probiotisk kulturerer og mælk / nogen gang soyamælk. Det smager rigtig dejligt og kulturerne er jo rigtig gode til vores fordøjelse. Så vores yoghurt og din lækre müsli vil nok blive vores morgenmad fra nu af :-)
- 10. april 2013 kl. 12:02
Det lyder ritig spændende. Det må jeg lige se nærmere på – tak for tippet :)
- karin jensen skrev:10. april 2013 kl. 14:25
Det var så lidt. Hvis du er interesseret hedder deres hjemmeside nutri4you2.com :-)
- Britt West skrev:17. juni 2013 kl. 20:26
Jeg har lavet det et par gange nu, og det er bare suuuper lækkert :-)
- Lotte Mey skrev:8. juli 2013 kl. 17:28
Tak for en skøn blog, nyder at lave dine opskrifter som altid er gode..
Tak for det ;)
Lotte mey- Ann-Christine skrev:9. juli 2013 kl. 08:21
Hej Lotte,
Mange tak og tak for din søde hilsen
Rigtig god sommer
Kh Ann-Christine
- Sarah skrev:17. december 2013 kl. 19:35
Hej Ann-Christine.
Bruger du almindelig honning eller flydende? Synes ikke mine forsøg på musli bliver særlig vellykket. enten for blødt eller brændt. Har svært ved at blande almindelig honning rund i det, altså fordele det uden at bruge en hel bøtte :) og lidt det samme med flydende, synes det suger det op inden jeg får det vendt. Har prøvet at blande almindelig honning i kogende vand og så hælde det over, men bliver aldrig sådan LIGE som jeg vil have :)
Den portion jeg har i ovnen nu (var kommet til at love den store af mine 3 krudtugler at der var musli i morgen tidlig) kom jeg lidt vaniliekorn og en tom vaniliestang i bradepanden. Spændt på om der er noget vaniliesmag eller om det bare er for duften, for det kan duftes :)Kh Sarah
- Ann-Christine skrev:18. december 2013 kl. 10:26
Hej Sarah,
Jeg bruger egentlig bare det honning jeg har, så det variere lidt.
Måske du er mere til den version af müslien, som vi ofte laver på en pande herhjemme. Det er helt samme fremgangsmåde, man rører bare i müslien hele tiden, mens det er på en varm pande og på den måde fordeles honningen endnu bedre.
Det lyder lækkert med vanilje i.
Kh Ann-Christine
- Sarah skrev:18. december 2013 kl. 18:44
Ja har også luret på den opskrift på panden og den må helt klart afprøves (ligesom mange af dine andre opskrifter der står på min liste :).
Lige den i går, blev super god, må være min bedste mysli til dato :). Den fik dog 35 minutter i ovnen, blev godt rodet rundt undervejs, og så slukkede jeg ovnen. Jeg gik i bad og glemte ALT om mysli ;), så den fik lov at stå ved eftervarme i den slukkede ovn, og da jeg endelig var færdig, og kom i tanke om mysli, var den blevet dejlig tør og sprød og ikke brændt :).
Og kan kun anbefale vanilien, den dufter så skønt og har et lille strejf af vaniliesmag. Som den store sagde i morges, “åhhhhh mor, det er ligesom at spise kage til morgenmad”Kh Sarah
- Ann-Christine skrev:19. december 2013 kl. 19:40
Fantastisk! Det er så skønt når små forglemmelser ender ud i helt perfekte resultater :)
-og kage til morgenmad, det lyder bestemt som et hit i mine øre. Mon ikke også mine børn vil være enige med mig.
Kh Ann-Christine
- Kim skrev:29. januar 2014 kl. 13:17
Hej Ann-Christine.
Den ser rigtig lækker ud din mysli. Glæder til at smage den. Hvor lang tid vil du mene at myslien kan holde? Bare så jeg ved hvor stor portion jeg kan tillade mig at lave. :)
- Ann-Christine skrev:29. januar 2014 kl. 20:38
Hej Kim,
Jeg vil gætte på 3-5 dage …
God fornøjelse med den :)
- Lizette Wallentin skrev:22. februar 2014 kl. 23:02
Hej :)!
Den jeg laver putter jeg også mandelsmør og vanijlie pulver i , varmer det først op og putter resten i det smager rigtig godt plus et par spsk honning mere , også ind i ovnen ti min, ud igen vendes rundt også ind ti min igen Jeg putter også ristet kokos flager , rosiner i :D! Og hvis jeg skal have Det lidt ekstra lækkert så kakao nips :)!! Kan hel sikkert anbefales :)
- Ann-Christine skrev:24. februar 2014 kl. 11:29
Nøj, det lyder lækkert!
Mange tak for inspirationen, jeg får helt lyst til at sætte en portion müsli over, og med masser af kakaonips i! :)
- Malene skrev:22. april 2014 kl. 15:07
Hej
Det ser super lækkert ud :)
Er det muligt at lave en sund musli, som er uden honning?- Ann-Christine skrev:24. april 2014 kl. 09:23
Tænker du helt sukkerfri?
Ellers kan andre sirupper og rørsukker sagtens erstatte honning.
- Cecilie skrev:3. december 2015 kl. 12:22
Nu må jeg hellere lige skrive TAK for denne skønne opskrift! Det sidste halve år er den blevet lavet i tredobbelt portion hver 14 dag, og er blevet en helt fast del af vores morgen-rutine :) Det passer næsten med hele min graviditet, så jeg er sikker på, der kommer en meget sund baby ud her til januar ;)
Der går aldrig en uges madplan uden mindst en af dine opskrifter, så tak for dit store arbejde, som vi andre kan nyde godt af!
Vh. Cecilie- Ann-Christine skrev:3. december 2015 kl. 21:34
Hvor er det altså dejligt at høre! Og så hyggeligt med sådan en skøn morgenrutine med lækker müsli og skønne morgenrutiner.
Rigtig god barsel til dig :)
Kh Ann-Christine
- Maja skrev:18. december 2015 kl. 07:57
Mange tsk for en altid god blog!nkeg elsker sådan at følge med herinde!
Hvor længe regner du med, at sådan en portion kan holde sig? :)
- Ann-Christine skrev:18. december 2015 kl. 10:16
Tusind tak, Maja! Det er jeg glad for at høre :)
Jeg plejer at lave til en uge af gangen, men tror det kan holde sig okay op til to uger.
Kh AC
- Vivi henschel skrev:4. maj 2016 kl. 11:20
Hvor store mængder af hver ingrediens bruger du og hvor mange grader skal ovnen stå på?
Er for få dage siden blevet introduceret til din blog. Den er super.- Ann-Christine skrev:7. maj 2016 kl. 10:26
Tusind tak :)
Godt at høre, god fornøjelse med den
Kh AC - Vivi skrev:4. maj 2016 kl. 11:28
Ups! Nu har jeg fundet opskriften med mængdeangivelse, samt ovnens temp.
- Marie Dybkjær skrev:8. marts 2017 kl. 10:19
Super god! Er også rigtig god med en håndfuld tørrede æbletern i (jeg bruger dem fra Urtekram)
- Gitte Kjærulff skrev:11. marts 2017 kl. 22:41
Skal der ikke fedtstof i ? Jeg ville blande noget olie i også .
- Ann-Christine skrev:12. marts 2017 kl. 15:01
Det synes jeg ikke der skal – men gør det endelig bare hvis du synes det passer til din müsli :)
- Marie skrev:20. februar 2018 kl. 17:51
Er glad for det skal i ovnen, jeg har prøvet med honning på pande, den skulle gøres kraftigt ren bagefter, så nu prøver jeg ovnen.

Jeg hedder Ann-Christine, er mor til to skønne 8 årige og gift med Martin.
Valdemarsro er min livsstil- og madblog, hvor jeg deler mine madopskrifter, rejseoplevelser og guides, inspiration til gode bøger, samt en hel del små hverdagslykkeglimt.
Læs mere om Valdemarsro.dk her >>
Se med når jeg laver mad i mit køkken ...
Har du lyst til at se mine opskrifter på video - så kig endelig med indenfor, når jeg laver mad i mit køkken på
Valdemarsro YouTubekanal her >>