Boghvedegrød med pærer og valnødder


Efterårs kølige morgener er perfekte til varm grød! Boghvedegrød er blandt favorittere herhjemme i øjeblikket – den skønne milde og samtidig fyldige og lidt nødde-agtige smag er vidunderlig i varm grød.
I dag toppede jeg min boghvedegrød med søde sprøde pærer, valnødder og lidt ahornsirup. Et blødkogt æg og den obligatoriske morgenkaffe … Uhm ♡
Arbejdstid 10 min.
Antal 1 pers.

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Boghvedegrød med pærer og valnødder
- Boghvedegrød
- 45 g boghvedegryn
- 2 dl vand
- 2 dl mælk
- 1 nip salt
- 1 knivspids vaniljepulver
- 1 knivspids stødt kardemomme
- 0,50 tsk stødt kanel
- Topping
- 1 spsk smør
- 0,25 pære, skåret i tern
- 4 valnødder, grofthakket
- 1 spsk ahornsirup, eller honning
Føj til indkøbsseddel
Føj til favoritter

Kom vand og boghvedegryn i en gryde og kog op under omrøring.
Tilsæt mælk, salt, kardemomme, vanilje og kanel og rør rundt til konsistensen er perfekt.
Er den for tyk – kom lidt mere mælk i.
Serveres varm i en skål med smørklat og ahornsirup rundt langs kanten. Top med pærer og valnødder.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Jeg prøvede opskriften til 3 personer, og det ville simpelthen ikke blive tykt. Jeg brugte boghvedegryn, og selv efter 1 time var det mere vælling end grød. Hvad gik mon galt? Er der forskel på boghvedegryn?
Vi følger en masse af dine opskrifter. Tusinde tak for dem.
Denne boghvedegrød gav os lidt overraskelser. Den skulle koge meget længere end de 10 min. og der var for meget væde.
Efter at have læst kommentarerne, kan jeg se, at vi brugte boghvedekerner og ikke gryn. Vi havde ikke tidligere lavet noget med boghvede og var ikke opmærksomme på det.
Hej Else Marie
Mange tak for din søde hilsen, det er dejligt at høre.
Jeg kan godt forstå det tog lidt længere tid med kerner i denne opskrift. Det står også boghvedegryn i opskriften, men uanset, så kan I nu sagtens bruge kerner. Resultatet bliver lidt anderledes og grovere + det tager længere tid at koge. Men kerner smager også dejligt i grød.
Kh Ann-Christine
Hej
Jeg googlede boghvedegrød og fandt da også en masse opskrifter.
Din lyder lækker…..men du skriver den kun skal koge 10 min . Alle andre opskrifter lyder på 30-40 min.
Hvad gær at din ikke skal koge mere ?
Hilsen Ulla
Måske er det blot et spørgsmål om smag og behag – jeg kan godt lide det ikke er helt udkogt :)
Kh AC