Uden at det skal handle om nytårsfortsætter eller den slags, så synes jeg år efter år, at det er ganske rart – efter julens vidunderlige søde tid – at starte det nye år med sprøde salater, grønne friskpressede juice, måned og komme godt fra start sådan rent træningsmæssigt også.
Efter i årevis at have været lidt rådvild træningsmæssigt og ikke rigtig har kunnet finde en vedholdende interesse for løb, styrketræning eller diverse holdtræning via Fitnessworld, så er jeg det sidste halve års blevet virkelig glad for at træne pilates reformer, yoga reformer og barre-træning hos FreeSpirit i Risskov. Det er et lille, pænt og hyggeligt sted med små hold og dygtige instruktører.
Her har jeg (endelig) fundet præcis den træningsform, der passer perfekt til mig – og dét føles virkelig godt at have fundet ‘hjem’ træningsmæssigt!
I januar har jeg så tilmed givet mig selv en k æ m p e personlig træningsudfordring og meldt mig til en 4 ugers bootcamp hos FreeSpirit, som starter om halvanden uge. Varieret træning 5 gange om ugen i 4 uger. Og selv om det føles en smule grænseoverskridende at skulle afsætte så meget tid til træning, så glæder jeg mig helt vildt. Både til at prøve mig selv af på den måde og ikke mindst til at opleve resultaterne undervejs og efterfølgende. Det er ikke en del af et nytårsfortsæt for mig, men var en beslutning, som jeg tog allerede tilbage i august måned sidste år – så jeg har egentlig glædet mig længe!
Og nu til min januar planer …
I januar måned glæder jeg mig til:
- Bootcamp træning i 4 uger – jeg er SÅ spændt og glæder mig meget! (og er lidt nervøs for at det bliver super hårdt! – men ved at det, under alle omstændigheder, også bliver så godt for mig)
- At juice en helt masse lækre grøntsager og frugter
- At holde foredrag på Grenå Bibliotek den 14 januar
- At tegne, planlægge, drømme og researche på “projekt have-omlægning”
- At få læst en masse bøger højt af mine børn, højt for mine børn og bare helt stille for mig selv.
- Bage disse scones til en dejlig langsom weekend morgenmad
- At dagene stille og roligt bliver lysere og lysere.
- En rigtig hyggelig kaffeaftale med en veninde
- Bage sæsones første fastelavnsboller
- At spise en masse dejlige salater og finde på endnu flere gode med årstidens grønt.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Super fan af din blog! Virkelig fede posts du laver.
Hvor kan man købe den lækre kalender?
Bedste hilsner Benita
Tusind tak ♥
Kalenderen er købt hos http://www.kikki-k.com
Kh AC
Jeg har været hjemme på barsel det sidste år og har trænet på mor-i-form hold med min søn, men skulle finde et alternativ nu hvor min barsel er slut, så for en måneds tid siden begyndte jeg at træne hos FreeSpirit (faktisk inspireret af at jeg havde fundet det via en google-søgning ligesom dig og af at du skrev et par linjer om det i et blogindlæg om en opskrift i sommer) og jeg er fuldstændig enig i dine betragtninger både mht. stedet og træningsformerne. Det er bare et super godt sted at træne med søde og dygtige instruktører og jeg har præcis samme følelse af at være kommet ‘hjem’ træningsmæssigt som du har, selvom jeg kun har nået at prøve reformer-basic klasserne af indtil videre ;-)
Rigtig god fornøjelse med campen – det kan da kun blive godt ;-)
TAK for en SUPER SUPER blog (faldt over den lige da vi var flyttet til Århus fra Sjælland og blev lidt glad for at læse at vi ikke var de eneste der tog det geografiske spring den vej !!)
Bedste hilsner
Sussi :-)
Hvor er det bare dejligt at høre at du har helt samme oplevelse af FreeSpirit som jeg! Det er jeg rigtig glad for at høre
Der er sådan en god og positiv stemning derhenne, som bare smitter så dejligt :)
Og tusind tak for den søde hilsen, hyggeligt at høre at I også har taget vejen til Aarhus fra Sjælland, håber I bliver glade for det.
Kh Ann-Christine
elsker at følge med på din hjemmeside, vi bruger ofte dine opskrifter :)
Kunne være super med en foredrag på Fyn :)
Kh anita
Hej Anita,
Det er jeg rigtig glad for at høre. Mange tak!
Skal nok lige tippe, hvis der bliver arrangeret noget :)
Kh AC