Safranrisotto

 

Jeg havde lige en lille rest safran fra da jeg lavede Luciabrød i december. Den skulle bruges og i går blev det til denne lækre risotto.

Jeg er i fuld gang med at lave nye opskriftindeks med billeder. Jeg har delt opskrifterne op i flere kategorier: Morgenmad og Brunch, Kager og Desserter, Brød og Boller, Frokost og Aftensmad, Konfekt og Slik, Smoothies og andre Drikkevarer.

Jeg har med vilje delt opskrifterne op på flere sider, for der kommer hele tiden flere og flere opskrifter til og jeg er generelt ikke vild lange, lange sider og med at scrolle for meget. Jeg synes selv, at det bliver ret godt (mangler stadig en del opskrifter). Med billeder på retterne, får jeg et hurtigt overblik og det er nemt for mig at vælge, hvad jeg har lyst til at lave. Måske har I det på samme måde? Hvis I synes siderne er rigtig fine, vil jeg blive mægtig glad, hvis I ‘liker’ dem på facebook – og del gerne siderne med andre, der vil have glæde af dem. Det gamle indeks bliver stående og også løbende opdateret med alle de nye opskrifter, så er der lidt for enhver smag …

Opskrift på Risotto med Safran

  • 350 g Risottoris
  • 1 knivspids safran
  • 1 løg
  • 1 liter hønseboullion
  • 1 løg
  • 1 spsk olivenolie
  • 1 hvidløg
  • 1 dl hasselnødder
  • parmesanost, 1 dl fint og friskrevet + lidt høvlet til pynt
  • Salt og frisk kværnet peber
  • bredbladet persille til pynt

Hak løg og hvidløg fint og sauter det i en gryde med olivenolie, ved middelvarme, til det er gennemsigtigt og blødt. Tilsæt risottoris og safran, rør godt rundt i gryden i et par minutter og tilsæt derefter 1 dl boullion ad gangen. Lad risene suge bouillonen op inden der tilsættes mere. Når alt bouillonen er brugt, tages gryden af varmen. Rør 1 dl frisk revet parmesan i risottoen. Smag til med salt og peber. Rist hurtigt hasselnødderne på en varm pande og server straks risottoen på tallerkner, pyntet med bredbladet persille og de ristede hasselnødder. Vi spiste skiver af det gode grydebrød til.

Jeg har også skrevet:

Dette indlæg blev udgivet i I køkkenet, Opskrifter Aftensmad, Valdemarsro og tagget , . Bogmærk permalinket.

12 Kommentarer til Safranrisotto

  1. Diana skriver:

    Hvor er det smart med dine kategorier – det gør det super overskueligt at du har billeder med på.

  2. Ulla Hansen skriver:

    Dejligt foto af en sikkert velsmagende risotto. Jeg mangler en angivelse af gram af risottoris eller et mål i deciliter. Hvor meget ris anvendte du mon?

    Tak for gode opskrifter.
    Bedste hilsner
    Ulla Hansen.

    • Ann-Christine skriver:

      Hej Ulla, det er rettet nu. Jeg havde selv overset det i teksten, så tak for at du så det
      Jeg er glad for at du kan bruge opskrifterne
      De bedste hilsner Ann-Christine

  3. Birgitte skriver:

    Hej igen,
    God ide med indeks med billeder. Havde du ikke også et indeks med børnenes favoritter?

    God dag
    Birgitte

    • Ann-Christine skriver:

      Super god ide! Det laver jeg også. Bliver nok først i næste uge. Tak for inspirationen og ideen :)
      Kh Ann-Christine

  4. Marie skriver:

    Det ser meget lækker!

  5. Heidi skriver:

    Det er bare helt genialt med det nye opskriftsindex med billeder :O) Det er så overskueligt og nemt at gå til, og helt perfekt med billederne, så man lige kan blive ekstra fristen, inden man klikker ind på opskriften :O)

  6. Benedikte Capion skriver:

    MMM, hvor lækkert! Jeg elsker risotto! Og hvor er denne her bare “smuk” i det med den safran-farve :)

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>