Broccolisalat med pære
Nem broccolisalat med pære og den lækreste spicy ingefærdressing, som passer perfekt til kombinationen af broccoli, edamamebønner og søde pærer.
Jeg er generelt ret vild med pære og ingefær sammen. Det kan virkelig bare noget særligt og hvorfor så ikke bruge det i en velsmagende salat sammen!?
Her har jeg drysset salaten med dukkah som er en dejlig mellemøstlig krydderblanding, som man både kan købe færdiglavet, men også nemt kan lave selv. Den er god også til at drysse på suppe og andre salater.
Prøv også: denne dejlige opskrift på broccolisalat >>
Arbejdstid 10 min.
Antal 4 pers.
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Broccolisalat med pære
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 150 g pillede edamamebønner
- 1 broccoli, skåret i buketter
- 2 pære, skåret i tern
- 2 spsk dukkah
- salt og friskkværnet peber
- Ingefærdressing
- ½ citron, saft herfra
- 10 g ingefær, fintrevet
- ½ tsk chiliflager
- 3 spsk olivenolie
- salt og friskkværnet peber
Hæld kogende vand over edamamebønnerne og lad dem stå et øjeblik.
Kom lidt vand i en gryde og lad det koge op. Kom broccolibuketterne i en sigte og damp dem over vandet med låg på i to minutter.
Vend edamamebønner, broccoli og pære sammen med dressingen på et fad. Drys med dukkah, salt og peber.
Ingefærdressing
Rør dressingen sammen.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad













Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Er mængden på dine salater regnet som et hovedmåltid eller som tilbehør til en evt. hovedret. Det er mere i forhold til hvis jeg skal lave en hovedret til 30 personer og også gerne vil have den lækre salat som tilbehør hvor meget skal jeg så beregne i forhold til mængden og antal personer?
Hej Emil
En salat som denne er beregnet mængde som tilbehør til hovedret, og lidt afhængig af hvad du servere til den, vil jeg gange den op til 24-28 personer. Så kan du nemlig fint gange ligelidt op med mængden af broccoli.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Hvilken slags kød kan man servere til?
Hej Sus
Jeg har lige tilføjet nogle forslag til servering, og der er flere kødretter i blandt. Dem finder du lige under opskriften, under tips.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Hej.
Broccoli og pærer findes i mange størrelser. Hvor mange gram?
Hej Berit
Når jeg ikke skriver specifikke mål i en opskrift er der plads til fleksibilitet og man kan blot tage udgangspunkt i en gennemsnitsstørrelse af den pågældende råvarer.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine