Aperol Spritz
Opskrift på Aperol Spritz, som efterhånden er en sommerklassiker der kan bestille på de fleste cafeer og restauranter i sommerhalvåret.
Den smager dejligt friskt, læskende og har en god balance i en bittersød smag. Perfekt, hvis man godt kan lided de lidt mere bitre drinks. En perlende drink med prosecco og en smule danskvand, serveret i et stort vinglas fyldt med isterninger og evt en lille appelsinskive i.
Aperol Spritz kommer fra Italien, hvor både Aperol og Prosecco stammer fra og det er ren sommerstemning at nyde sådan et glas på en varm sommerdag.
Prøv også: Opskrift på limoncello spritz >>
Arbejdstid 10 min.
Antal 1 glas
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Aperol Spritz
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 6 cl aperol
- 3 cl danskvand
- 9 cl prosecco
- 1 skive appelsin
- isterninger
Fyld isterninger og en appelsinskive i glas.
Kom Aperol og danskvand i glasset, rør rundt og top med prosecco. Server straks.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad












Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.