Birkes knækbrød med salt og peber
Hjemmebagte nemme birkes knækbrød med salt og peberdrys er et hit! De er krydrede, lækre og kan spises som de er eller nydes med en god ost på. Alt fra gammelknas, en klassisk skæreost til en blød og cremet trøffelbrie passer fortrinligt til de krydrede sprøde knækbrød.
Jeg bager ofte en gang hjemmebagte knækbrød og kan godt lide at variere smag, kerner, frø og smag fra gang til gang.
De sprøde knækbrød gør lykke på ostebordet og til morgenmaden, hvor jeg holder meget af at nyde dem med ost, og som tilbehør til et blødkogt æg og lidt grøntsager. Uhm, så starter dagen altså godt.
Prøv også: opskrift på knækbrød med havregryn >>
Arbejdstid 15 min.
Antal 30 stk.
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Birkes knækbrød med salt og peber
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 75 g solsikkekerner
- 75 g hørfrø
- 100 g sesamfrø
- 125 g hvedemel
- 60 g fuldkornshvedemel
- 1 tsk blå birkes
- 0,50 tsk flagesalt
- 0,75 dl olivenolie
- 2 dl vand
- Til drys
- 0,50 tsk flagesalt
- 1 tsk blå birkes
- friskkværnet peber
Bland de tørre ingredienser godt sammen i en skål og tilsæt først olivenolie og derefter vand. Rør til dejen er som en tyk og ensartet grød.
Fordel dejen på to stykker bagepapir. Læg et stykke bagepapir over og rul dejen på hvert stykke bagepapir til ca. 1,5-2 mm tykkelse. Fjern det øverste stykke bagepapir og træk bagepapiret med knækbrød dejen over på hver sin bageplade.
Skær dejen igennem til knækbrød med en skarp kniv, pizzaskærer eller sporejern. Drys med flagesalt, friskkværnet peber og lidt ekstra birkes.
Bag i en forvarmet ovn ved 175 grader varmluft i cirka 20-30 minutter, til knækbrødene er sprøde. Skær dem efter hvor de er skåret eller knæk dem fra hinanden og lad dem køle af på en rist.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad












Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.