Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/butterdejssnegle-med-abrikos-og-bacon/ Appetizer Buffet, Festmad, Forretter, Nytår, Snack før julemiddagen, Studenterfester og studenterkørsel, Tapas

Butterdejssnegle med abrikos og bacon

Opskrift på butterdejssnegle med abrikos og bacon. Måske lyder det lidt alternativt, men jeg er simpelthen vild med den sødsyrlige abrikossmag i selskab med den røgede og salte bacon og i disse sprøde butterdejssnegle bliver den kombination til en smagfuld appetizer, som er et sikkert hit!

De er meget velsmagende og det er altid lidt en overraskelse, når jeg fortæller hvad der er i, for det er ikke sådan lige til at gætte – men når man så ved det, må man jo lige smage en mere og en mere.

Foruden abrikos og bacon, så kommer jeg timian i som en dejlig smagsgiver, for denne krydderurt passer perfekt til både smagen af abrikos og bacon.

Prøv også: butterdejssnegle med oliventapenade >>

Butterdejssnegle med abrikos og bacon
Vil du gerne have billede på udskriften?

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.

PT30MPT20M30

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad
Ingredienser
  • 250 g butterdej
  • 75 g abrikosmarmelade
  • 75 g bacon
  • 1 tsk tørret timian
  • salt og friskkværnet peber
  • 1 æg, sammenpisket til pensling
Fremgangsmåde

Læg butterdejspladen på køkkenbordet og del den i to på det lange led.  Smør begge stykker med abrikosmarmelade og drys med bacon og timian.

Rul hvert stykke til en roulade og skær den i skiver på omkring 8 mm i tykkelsen. Jeg bruger en sytråd, i stedet for en kniv til at ”skære dejen over”. Det er nemt og giver en flot snit, der ikke presser dejen sammen. Læg sytråden omkring dejen hvor snittet skal være, bind en halv knude og stram til, så dejen skæres over.

Læg butterdejssneglene på en bradepande med bagepapir, pensl med sammenpisket æg og bag i en forvarmet ovn i cirka 10 minutter ved 225 grader varmluft og lad dem køle af på en rist 5-10 minutter inden servering.

Føj til indkøbsseddel
Føj til favoritter
Udskriv
Send

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad