Gazpacho – Kold tomatsuppe
Iskold lækker gazpacho tomatsuppe med masser smag er perfekt til varme sommerdage.
Og i dag hvor solen skinner fra morgenstunden og jeg drømmer meget om sommer, sol og lune dage og aftener – så er denne suppe helt perfekt!
Hvis den ikke lige står på grill, så er gazpacho perfekt som hovedret eller som en lille forret inden grill menuen. Jeg serverer Gazpacho med et rigtig godt brød til og toppings af små agurketern og lidt krydderurter fra haven.
Arbejdstid 15 min.
Antal 4 pers.
Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Gazpacho - Kold tomatsuppe
- 500 g tomat, modne og skåret i tern
- 1 agurk, skåret i tern
- 1 rød peberfrugt, skåret i tern
- 1 fed hvidløg, finthakket
- 1 skive brød, fx grydebrød
- 0,50 lime, saften herfra
- 0,50 tsk chiliflager, milde
- 1 tsk olivenolie
- salt
- sort peber, friskkværnet
- Til servering
- 1 håndfuld frisk dild
- 0,50 agurk, skåret i små tern
Føj til indkøbsseddel
Føj til favoritter
Hold min skærm tændt
Kom tomat, agurk og peberfrugt, hvidløg og brød i en blender og blend, til suppen er flydende. Smag til med limesaft, chiliflager, olivenolie, salt og peber.
Sæt derefter suppen på køl i cirka 3 timer eller i fryseren i cirka 30-40 minutter, til suppen er helt afkølet.
Server med grissini, agurketern og dild.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Skal suppen serveres ved stue- eller køleskabe temperaturen?
Hilsen
Anne-Marie
Det er lidt op til dig, de fleste servere den iskold, som en læskende suppe på en varm dag
– men den vil smage af mere hvis den lige får lov at stå og blive stuetempereret.
Kh Ann-Christine
Kan man lave suppendagen før den skal spises og samtidig hælde den på glas med låg?
Ja, det kan man fint gøre
Rigtig glædelig jul
Kh Ann-Christine
Bare for go‘ Ordens skyld … Anbefaler du at olivenolien kommer med i blenderen, eller skal den kun bruges til at smage gazpachoen til med?
Jeg smager til med olivenolien – det er opdateret i opskriften nu :)
God fornøjelse
Kh Ann-Christine