Sprøde vafler
Nybagte vafler er en lækker dessert og dejlig til en eftermiddags hyggestund.
Denne opskrift på sprøde vafler er virkelig skøn og de er min families favorit. Det er så hyggeligt med en portion varme og sprøde vafler, som tilmed er nemme at lave og ikke tager spor lang tid.
Jeg bager vores vafler på vores elektriske vaffeljern og det er ekstra hyggeligt, når vi tager vaffeljernet med hen til spisebordet og spise de sprøde vafler, efterhånden som de bliver lavet.
Prøv også: min bedste opskrift på pandekager >>
Arbejdstid 20 min.
Antal 10 stk.
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Sprøde vafler
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 1 spsk sukker
- 1 æg
- 2 dl mælk
- 2½ dl vand
- 225 g hvedemel
- 2 tsk bagepulver
- 125 g smør, smeltet
- 1 drys salt
- 0,25 tsk vaniljepulver, eller kornene fra 1/2 vaniljestang
- 30 g smør, til stegning
- Til servering
- 2 dl jordbærsyltetøj
- 1 dl flormelis
Pisk alle ingredienserne sammen i en skål med en håndmikser.
Varm vaffeljernet godt op og smelt en smule smør på vaffeljernet. Hæld et par skefulde dej på vaffeljernet, når det er varmt og klar. Luk låget og bag vaflerne til de er sprøde og gyldne.
Når vaflen er færdig lægges den på en rist. Undlad at stable de færdige vafler, for så dannes der kondens og de bliver bløde.
Nyd de friskbagte vafler, mens de stadig er helt sprøde, friske og lune.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad





Det her kølige efterårsagtige vejr er hyggeligt. Det er et vejr, der kalder på sprøde vafler og hyggestunder ♡







Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Muuums, det er nogle lækre, nemme og non-sticky vafler 🧇 👏👏
Hej gode vafler de smager ultra godt jeg har lavet vaflerne så mange gange men en lille smule mindre smør😄🤙
Har du et vaffeljern du kan anbefale?
Hej Jonas
Mit vaffeljern har jeg købt for over 20 år siden og vist nok i føtex. Der står ikke noget mærke på (længere), men det fungere upåklageligt, så kan desværre ikke anbefale en nyere model.
Kh Ann-Christine