Muffins med vanilje og chokolade
Klassiske muffins med vanilje og chokolade er så skønne og nemme at bage.
Opskriften er baseret på min helt klassisk saftig sandkageopskrift, for den ere nemlig drøngod, også til muffins. Jeg bruger chokoladeknapper i denne opskrift for de ‘bliver hvor de skal’ i kagerne, hvor grofthakket chokolade nemmere flyder lidt rundt. Det betyder dog ikke noget for smagen, så kan man sagtens bruge begge dele, lige som man også kan bruge både mørk-, lys- eller mælkechokolade.
Prøv også: min opskrift på lækre blåbærmuffins >>
Arbejdstid 20 min.
Antal 10 stk.
Kan fryses Ja
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Muffins med vanilje og chokolade
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 1 vaniljestang
- 150 g sukker
- 150 g smør, stuetemperatur
- 3 æg
- 150 g hvedemel
- 2 tsk bagepulver
- 1 knivspids salt
- 75 g chokoladeknapper
Skær vaniljestangen igennem på langs, skrab kornene ud og kom dem i en skål sammen med sukker og smør. Pisk det godt sammen, til det er luftigt og helt hvidt. Pisk derefter æggene i et ad gangen.
Bland hvedemel, bagepulver og salt sammen, sigt det i dejen og rør den sammen. Tilsæt chokoladeknapperne og vend dem godt rundt i dejen.
Fordel dejen i muffinforme. Bag kagerne i en forvarmet ovn ved 175 grader varmluft i ca. 20 minutter.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad













Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Tak for nem og god opskrift – puttede en masse revet citronskal i. Mums!
Så dejligt at høre! Tak for din søde hilsen.
Kh Ann-Christine
Hej, tror du at man kan putte frysetørret hindbær i dejen? Eller bliver det dårligt i ovnen?❤️
Hej Liva
Det kan man sagtens gøre!
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Hej. Ville man ikke kunne komme lidt nutella i midten (dej nedenunder og ovenpå)? Mvh og på forhånd tak for svar.
Hej Lena
Ja, prøv det endelig bare af, det skal nok blive godt.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine