Æblebrud med valnødder


Bløde og søde æblebrud med valnødder til madpakkerne eller til eftermiddagssulten.
De er også gode til morgenmad og man kan spise dem som de er eller man kan skære dem op og smøre dem med smør, eller med ost og syltetøj. Jeg kan særligt godt lide dem til en god kop te, med en skive brieost og lidt hjemmelavet syltetøj eller æblesmør. Det er simpelthen så lækkert.
Jeg drysser lidt perlesukker med kanel over bollerne inden jeg bager dem i ovnen. Det giver et sødt sprød knas til bollerne, hvilket gør dem ekstra lækre.
Prøv også: flere lækre opskrifter på boller >>
Arbejdstid 30 min.
Antal 12 stk.
Kan fryses Ja

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Æblebrud med valnødder
- 20 g gær
- 3 dl stuetempereret vand
- 1 spsk sukker
- 1 tsk salt
- 100 g fuldkornshvedemel
- 400 g hvedemel
- 50 g smør
- 1 æg
- 75 g valnødder
- 200 g æble
- 1 spsk perlesukker
- 0,50 tsk stødt kanel
Rør gær ud i en skål med vand og tilsæt sukker, salt og fuldkornshvedemel. Rør det sammen – gerne på en røremaskine. Tilsæt hvedemel og ælt dejen i 5 minutter. Tilsæt smør i små tern og ælt dejen i yderligere 5 minutter. Lad dejen hæve på køkkenbordet i halvanden time.
Læg dejen på en meldrysset bordplade og lav en fordybning i midten af dejen. Slå et æg ud i fordybningen og kom groftrevet æble og valnøddekerner på. Luk dejen lidt til omkring fyldet og brug en bagespartel til at hakke dejen i små stykker. Brug bagespartlen til at vende dejen sammen med fyldet undervejs og hak dejen igennem en ekstra gang.
Fordel den hakkede dej til antallet af boller og løft hvert stykke over på en bageplade med bagepapir. Lad æblebrudene hæve i en time med et rent klæde over.
Rør perlesukker og kanel sammen i en skål og drys det over bollerne. Bag i en forvarmet ovn ved 200 grader varmluft i cirka 15-17 minutter, til de er gyldne og gennembagte. Lad dem køle lidt af på en rist inden servering.

mens jeg laver mad
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.