Frugtsalat med råcreme


Frugtsalat med råcreme er så frisk og lækker en dessert.
En frugtsalat af den særligt lækre slags med en cremet fyldig vanilje råcreme til og et dejligt drys mørk chokolade på, som smager dejligt året rundt. I vintermånederne med ananas, klementiner, vindruer, mango og banan. Frugter og bær skiftes blot ud, alt efter årstid og sæson.
Råcremen forvandler den udskårne frugt til den lækreste dessert. Abemad kaldte vi det, da jeg var barn – en dejlig klassiker.
Prøv også: min bedste opskrift på pandekager >>
Arbejdstid 30 min.
Antal 4 pers.

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Råcreme til frugtsalat
- Råcreme
- 4 æggeblommer
- 60 g sukker
- 0,50 tsk vaniljepulver
- 2 dl piskefløde
- Frugt til frugtsalat
- 2 banan, i skiver
- 1 mango, i tern
- 1 æble, i tern
- 0,50 ananas, i tern
- 1 dl granatæblekerner
- 0,50 bakke grønne vindruer, halveret
- 2 klementin, i både
- 1 kiwi, i små tern
- 30 g mørk chokolade, hakket
Råcreme
Pisk vanilje, æggeblomme og sukker til en luftig og cremet æggesnaps.
Kom piskefløden i en ren skål og pisk den til en luftig flødeskum. Rør æggesnaps og flødeskum sammen og server til en lækker frugtsalat.
Bland de skårne frugter forsigtigt sammen i en skål og server råcremen til.

mens jeg laver mad
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Hej
Jeg har tænkt mig at lave frugtsalaten med råcreme til 8 personer = min strikkeklub.
Bør frugt og råcreme serveres for sig.?
Hvad sker der, hvis jeg blander det hele?
En af spørgerne skriver noget med at lægge den udskårne frugt minus bananer i vand, hvis man tilbereder et par timer før. Den har jeg ikke hørt før.
Kan man det, eller har jeg misforstået det?
Dine opskrifter og procedure er virkelig gode.
Jeg spørger lidt rigeligt, ved jeg. Det er mange penge at smide ud, hvis ikke det lykkes, så derfor :-)
Hej Jane
Det er helt sikkert blot en smagssag om frugten og råcremen skal blandes. Jeg holder af begge dele, men blander oftest for så bliver det godt fordelt og resterne af sådan en dejlig frugtsalat smager også vidunderligt dagen efter.
Når det bliver blandet så bliver frugterne ikke brune af iltningen. Så man kan på den måde mikse det hele et par timer før servering.
Man kan sagtens lægge æbler, pærer mv i lidt koldt vand, så bliver frugten ikke brun. Jeg plejer ikke selv at gøre det, så blander jeg det hellere for det synes jeg er nemmere i stedet for at ‘håndtere’ de forskellige frugter for sig.
Rigtig god fornøjelse med strikkeklubben og den lækre frugtsalat
Kh Ann-Christine
Hvor ser det skønt ud
Hej Ann-Christine
Hvor længe Kan rå creme holde sig i køleskabet?
Mvh Fanny
Hej :)
Ja råcreme kan godt holde sig 2-3 dage i køleskabet, – eneste er den måske kan blive en fald i det, altså den ikke er så Fluffy :)
Hilsen Kokken Mette
Du kan se holdbarhed i opskriften – samme sted som mængde, tid mv.
Rigtig god fornøjelse
Kh Ann-Christine