Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/kartoffelsalat-med-aeg-sennepsdressing-og-dild/ Salat Sommer, Tilbehør Aftensmad

Kartoffelsalat med æg, sennepsdressing og dild

Opskrift på en god kartoffelsalat med æg, sennepsdressing og dild.

Denne salat er virkelig god som tilbehør til sommerens fiskeretter, både til laks og hvid fisk og uanset om det er på grill eller tilberedt i køkkenet. Salaten er også god til andre retter, som fx kyllingedeller eller grillspyd.

Den er frisk og lækker med en skøn smag af sennepsdressing, friske radiser og æg, serveret med et godt drys dild.

Det smager virkelig godt og er en dejlig og lidt anderledes alternativt til den klassiske cremede kartoffelsalat, som jeg også holder meget af til sommermaden.

Prøv også: opskrift på klassisk kartoffelsalat >>

Kartoffelsalat med æg, sennepsdressing og dild
Vil du gerne have billede på udskriften?

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.

PT45MPT45M4

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad
Ingredienser
  • 1 kg kartofler
  • 3 æg
  • 100 g radiser, skåret i skiver
  • 75 g feldsalat
  • 2 håndfulde frisk dild
  • salt og friskkværnet peber
  • Sennepsdressing
  • 4 spsk olivenolie
  • ½ øko citron, saft og fintrevet skal herfra
  • 2 spsk grov sennep
  • 2 tsk honning
  • salt og friskkværnet peber
  • Til servering
  • 1 håndfuld frisk dild
  • salt og friskkværnet peber
Fremgangsmåde

Pisk sennepsdressingen sammen og smag den til. Lad dressingen trække smag, mens resten af salaten laves.

Skrub kartoflerne og kog dem møre i en gryde med letsaltet vand. Hæld vandet fra og lad kartoflerne køle af til de har stuetemperatur. Skær kartoflerne i halve.

Kom æggene i en gryde med kogende vang og kog dem i 7 ½ minut. Hæld vandet fra og hæld koldt vand over, til de er kølet af. Pil æggene og skær dem i halve.

Vend kartoflerne i sennepsdressingen og anret dem i en skål med feldsalat og radiser. Fordel æggene over og drys med dild, salt og friskkværnet peber.

Føj til indkøbsseddel
Sæt på madplan
Føj til favoritter
Udskriv
Send

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad