Valdemarsro https://www.valdemarsro.dk/foccasia-med-spinat/ Boller Brød & Boller, Buffet, Madbrød, Studenterfester og studenterkørsel

Focaccia med spinat

Opskrift på focaccia med spinat og fuldkornsmel, som er rigtig lækkert at servere som madbrød og tilbehør til alt fra suppe til salater.

Det er altid så lækkert med hjemmebagt lunt brød og det er sådan en luksus at servere til en god middagsret eller til sommerens grillaftener.

Jeg bager gerne brødet i et ovnfast fad, men man kan også sagtens lave små portionsbrød, hvor de skønne focaccia bages i mindre størrelse i fx faste muffinsforme, det er lækkert til picnic og til madpakken. Her er der lidt lækker mozzarella fordelt på brødet, for det giver en virkelig god smag, som man ikke kan undgå at være begejstret for, hvis man er vild med lune ostebrød.

Prøv også: min lækre opskrift på osteboller >>

Focaccia med spinat
Vil du gerne have billede på udskriften?

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.

PT12HPT45M1

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad
Ingredienser
  • 4½ dl stuetempereret vand
  • 10 g gær
  • 425 g tipo 00 mel
  • 150 g fuldkornshvedemel
  • 1½ tsk salt
  • Derudover
  • 125 g frossen spinat
  • 50 g parmesan, friskrevet
  • 2 fed hvidløg, presset
  • 125 g frisk mozzarella
  • 1 tsk flagesalt
  • 2 spsk olivenolie, til brødet og fadet
Fremgangsmåde

Rør gær ud i en skål med vand, tilsæt derefter tipo 00 og manitoba hvedemel og rør det godt sammen. Ælt dejen på en røremaskine ved middel hastighed i 5 minutter. Tilsæt salt og ælt dejen videre i yderligere 5 minutter.

Kom dejen i en skål, smurt med olie. Læg låg på og lad dejen hæve i 30 minutter på køkkenbordet. Sæt derefter i køleskabet i 12-24 timer.

Kom bagepapir i et ovnfast fad eller en bradepande på cirka 24×29 cm, smør bagepapiret med olie og kom dejen i fadet. Tryk dejen ud med fingrene til den er fordelt i hele fadet. Hvis dejen er for elastisk og trækker sig sammen, så lad den hvile i 10 minutter og tryk derefter ud. Kom husholdningsfilm over fadet og lad dejen hæve på køkkenbordet i en time. Kom olivenolie på fingrene og tryk med fingrene huller ned i dejen, men uden at trykke igennem dejen. Tryk omkring 5-6 gange i dejen. Kom husholdningsfilm på igen, og lad dejen hæve videre i 1 ½ – 2 timer, alt efter hvor varmt der er i rummet og hvor hurtigt dejen hæver op.

Fordel nogle dryp af olie over dejen og fordel klatter af spinatblandingen og stykker af den friske mozzarella over og tryk det halvt ned i dejen. Dryp med lidt ekstra olie og drys med salt. og brug igen fingrene til at lave huller i dejen 6-10 gange, stadig uden at presse fingrene ned til bunden igennem dejen

Bag i en forvarmet ovn ved 200 grader varmluft i 30 minutter, til brødet er smukt gyldent med sprød skorpe.

Lad brødet køle lidt af på en rist inden servering.

Spinatfyld
Kom frossen spinat på en pande og lad det tø op ved middelvarme. Rør, til al væden er fordampet. Tag panden af varmen og lad det køle af. Vend spinat med parmesan og hvidløg.

Føj til indkøbsseddel
Sæt på madplan
Føj til favoritter
Udskriv
Send

Hold min skærm tændt,
mens jeg laver mad