Kylling i fad med kokosmælk og karry
Denne opskrift på kylling i fad med karry, kokosmælk og ananas samt en masse dejlige grøntsager er virkelig lækker, hverdagsvenlig og et hit hos både de mindste i familien og de voksne.
Den søde ananas i selskab med karry og kokosmælk er en klassisk vinderkombination, og her tilføjer jeg lidt kylling, + masser af gode grøntsager og god smag fra krydderier, kokosmælk og grønt.
Det er så nemt og lækkert med ovnretter, som bare passer sig selv, så kan man lige nå lidt andre praktiske ting imens, inden man skal nyde et godt måltid mad.
Prøv også: opskrift på kylling med cremet sennepssauce >>
Arbejdstid 30 min.
Antal 4 pers.
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Kylling i fad med kokosmælk og karry
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 400 g kyllingefilet
- 25 g hvedemel
- 3 fed hvidløg, pressede
- 1 løg, finthakket
- 2 porre, i skiver
- 2 spsk mediumstærk karry
- 1 tsk stødt koriander
- 1 tsk stødt spidskommen
- 400 ml kokosmælk
- 1 dl piskefløde
- 1 dl grøntsagsbouillon
- 100 g baby spinat
- 1 broccoli, i små buketter
- 400 g ananas på dåse, frugt + væde
- 1 tsk olivenolie
- 1 tsk smør
- salt og friskkværnet peber
- Til servering
- 3 dl basmati ris
- 50 g saltede peanuts
- 1 håndfuld bredbladet persille, finthakket
Skær kyllingekødet i strimler og vend dem i hvedemel, salt og peber. Brun dem hurtigt af på en varm pande med olie. Tag kødet af panden, og kom løg, hvidløg og porre på den samme pande – tilføj lidt ekstra olie hvis nødvendigt. Sauter løg og porre til de er bløde.
Tilsæt karry, koriander og spidskommen, og rør det godt igennem. Tilsæt derefter kokosmælk, piskefløde, grøntsagsboullion og spinat. Kog op og smag godt til med saften fra ananas, salt og peber.
Kom derefter i et smurt ovnfast fad sammen med kylling, broccoli og ananas. Bag i en forvarmet ovn ved 190 grader varmluft i cirka 20-25 minutter. Kog imens risene efter anvisning på emballagen.
Server med ris, peanuts og et drys persille.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad













Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Hej,
Tak for inspiration!
Kan man undlade grøntsagerne og er erstatte dem med nogle andre?
Så det fx kun er gulerødder, peberfrugter og hvidløg der er med?
Mvh. Zenia :-)
Hej Zenia
Ja, endelig! Brug de grøntsager som I synes bedst om, så skal det nok blive godt.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Tak for denne skønne opskrift. Jeg laver det til alle børn og børnebørn..Men der er en vegetar iblandt dem. Kunne du foreslå en anden ingrediens end kylling til denne ene?
Venlig hilsen
Lone
Hej Lone
Tusind tak for din søde hilsen, jeg er rigtig glad for du har glæde af mine opskrifter!
Til denne ret vil jeg anbefale at erstatte kylling med pandestegt halloumi og hvide bønner, det vil smage rigtig lækkert til og give godt med protein.
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Hej Ann-Christine
Virkelig en lækker ret, og der var begejstring fra alle deltagere 🤗
Det eneste jeg ændrede var at tilsætte en rød peber. Det gjorde noget for farverne og vi spiser jo med øjnene først 😃
Tak for din dejlige hjemmeside, den svigter aldrig 🙏
Hej Tina
Sikke en skøn hilsen at få, jeg er rigtig glad for I har glæde af Valdemarsro og mine opskrifter.
Tusind tak for din søde hilsen og tilbagemelding på opskriften, og fin tilføjelse med peberfrugt, det passer jo også perfekt til!
Kh Ann-Christine