Pulled Pork i ovn
Hjemmelavet Pulled Pork smager så dejligt og her får du min opskrift i ovn, bliver mørt som smør.
En ret der passer selv selv, så det kræver minimal arbejdsindsats og er jo skønt til gæsteservering af mange – lav fx en tacomiddag med pulled pork, friske salater, majskolber og andet godt!
Pulled pork kan bruges til alt fra burger til tacos, salater og fyld i sandwich og så kan de trævlede kød fryses ned i portioner, som er nemme at tage op til en hurtig og nem omgang aftensmad.
Prøv også: Mange flere lækre grillopskrifter her >>
Arbejdstid 30 min.
Antal 4 pers.
Kan fryses Ja
Vil du gerne have billede på udskriften?Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Pulled pork i ovnen
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad
- 1½ kg nakkefilet
- Rub
- 2 spsk sukker
- 1½ spsk sød paprika
- 1 spsk røget paprika
- 1 knivspids cayenne peber
- 2 tsk stødt spidskommen
- 1 tsk sennepsfrø, stødt til pulver
- 2 spsk brun farin
- 1 tsk hvidløgspulver
- 1 tsk løgpulver
- 1 tsk chiliflager, stødt
- salt og friskkværnet peber, friskkværnet
Dag 1
Afpuds nakkefileten og fjern kun tydelige sener og fedt. Bland krydderblanding til rub godt sammen – gem 2 spsk. til at drysse over ved servering.
Rub hele stegen godt med krydderblandingen. Kom stegen i en lufttæt pose og sæt på køl til næste dag – gerne 12-24 timer.
Dag 2
Pulled Pork i ovnen
Kom nakkestegen i en stegepose eller lukket stegeso, som fx en Römertopf – husk at sætte römertopfen i blød en halv time inden brug.
Sæt stegesoen med stegen i en kold ovn, sæt temperaturen til 110 grader og tilbered nakkestegen i 9-11 timer ved de 110 grader.
Tag kødet ud af ovnen, og riv det dampende varme kød fra hinanden med to gafler. Herefter er pulled pork klar til servering.
Hold min skærm tændt,mens jeg laver mad












Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Jeg skal lave til 20 personer og her er min stegeso ikke stor nok. Jeg har derfor tænkt på at bruge stegepose men har ikke prøvet det før. Skal der klippes er hul i posen som der står eller bliver den så helt udtørret.
Hej Charlotte
Jeg har ikke prøvet at lave den med stegepose, så der må jeg være dig svar skyldig
God fornøjelse
Kh Ann-Christine
Hej,
Tak for opskriften. Hun fennikel er klar efter 9 timer og jeg er lidt tidspresset, kan det så speede processen op at skrue op for temperaturen de sidste 45 min jeg har?
Vh Malene
Hej Malene
Det må komme lidt an på en prøve, men ved for høj temperatur risikere man at kødet bliver sejt. Prøv at se om du kan trække kødet fra hinanden allerede nu, om det er mørt nok til det. Ellers prøv blot at skru op til 125 grader.
Kh Ann-Christine
Hejsa , jeg vil lave pulled pork som vi skal spise lørdag kl ca 11- 11 30 , hvis jeg kommer dem i ovnen fredag ca kl 22 til kl ca 08 , skal vi så trevle dem der? Det vil jeg helst, eller vente til evt kl 10 for at de skal være okay varme ? Gæsterne kommer kl 11 😊 . Vi bliver 21 pers , jeg har købt tre nakkefileter 😊.
Hej Annie
Du kan fint lave pulled pork i god tid inden gæsterne kommer (også 1-2 dage før, hvis det passer dig bedst). Hvis du trævler kødet kl 8, så skal det derefter på køl og så kan du blot lægge låg på og lune kødet i ovnen inden servering.
Rigtig god fornøjelse, det lyder som en hyggelig frokost I har planlagt.
Kh Ann-Christine